Kysličník nejenže dezinfikuje ránu, ale dokonale také vyčistí vzduch nebo třeba zažloutlé nehty. Využití má nespočet

Chemická sloučenina, kterou běžně koupíte v lékárně nebo drogerii, je vynikajícím pomocníkem. Budete překvapení, na co vše ho lze využít.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Nenápadná černá lahvička, kterou máte v lékárničce, dokáže mnohem víc než jen poskytnout základní první pomoc. Peroxid vodíku je totiž skvělým čistícím a desinfekčním prostředkem. Jeho účinky oceníte i při manikúře a pedikúře. Chemickou sloučeninu H2O2, která se skládá ze dvou atomů vodíku a dvou atomů kyslíku, koupíte v lékárně nebo drogerii v koncentraci 3 až 12 procent. Tříprocentní roztok se skvěle hodí k těmto 19 způsobům čištění a dezinfekci v domácnosti.

1) Kosmetika a manikúra

Když používáte pinzetu, nástroje na manikúru nebo pedikúru a natáčky na řasy, přicházejí do kontaktu s bakteriemi. Namočením nebo potřením trochou peroxidu vodíku nástroje dezinfikujete.

2) Kartáčky a chrániče zubů

Zubní kartáčky, rovnátka a sportovní chrániče zubů lze dezinfikovat rychlým namočením do peroxidu vodíku. Před použitím je důkladně opláchněte čistou vodou.

3) Vonící a hezčí nohy

Zapáchající nohy způsobují bakterie. Namíchejte si přípravek na namáčení nohou z jednoho dílu peroxidu vodíku na tři díly teplé vody. Pomáhá i na mozoly, otlaky a plísně.

4) Vybělení nehtů

Smíchejte jeden díl peroxidu vodíku se dvěma díly jedlé sody a vytvořte pastu. Až přestane pěnit, rozetřete pastu na nehty a pod nehty. Nechte ji 3 minuty působit a poté ji opláchněte čistou vodou.

5) Dezinfekce houbiček

V kuchyňských houbičkách se mohou vyskytovat bakterie, včetně E.coli a salmonely. Desinfikujte je roztokem 50 % vody a 50 % peroxidu vodíku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

6) Prkénka bez bakterií

Při každém použití dřevěných nebo plastových krájecích prkének se na nich objeví drobné škrábance, které mohou zachytit bakterie. Zabráníte tomu, když je postříkáte peroxidem vodíku.

7) Sanitace chladničky

Po vyčištění lednice postříkejte její vnitřek peroxidem vodíku, abyste zničili všechny přetrvávající bakterie. Nechte jej několik minut působit a poté jej otřete čistou vodou.

 8) Rozjasněte nádobí

Smíchejte pastu z jedlé sody a peroxidu vodíku a rozetřete ji keramický povrch nádobí. Pomůže to zesvětlit skvrny a jemně vyčistit povrch.

9) Tašky na potraviny

Opakovaně použitelné tašky na potraviny je třeba správně a často prát. Pokud však nemáte čas na důkladné čištění, postříkejte vnitřek tašky peroxidem vodíku, který zničí bakterie.

10) Čištění spár

Jedním z nejlepších způsobů, jak zničit plíseň ve spárech dlaždic, je peroxid vodíku. Smíchejte pastu z jedlé sody a peroxidu vodíku, rozetřete na dlaždice a nechte 5 minut působit. Pak opláchněte vodou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

11) Dodejte zrcadlům lesk

Pro zrcadlo bez šmouh použijte hadřík z mikrovlákna a sprej s peroxidem vodíku.

12) Vybělení oblečení

Pokud neradi používáte chlorové bělidlo, přidejte místo něj do špinavého bílého oblečení šálek peroxidu vodíku.

13) Skvrny od potu

V misce smíchejte 1/4 šálku peroxidu vodíku, 1/4 šálku jedlé sody a 1/4 šálku vody. Pomocí kartáče roztok zapracujte do skvrn v podpaží. Nechte působit alespoň 30 minut a nakonec košili vyperte.

iZdroj fotografie: Depositphotos

14) Snadnější dýchání

Ve zvlhčovačích vzduchu je ideální prostředí pro plísně. Udržujte je v čistotě tak, že jimi každý měsíc proženete roztok vody a peroxidu vodíku v poměru 50:50.

15) Hubení roztočů

Roztočům se daří zejména v ložnicích. Postříkejte matraci roztokem z půl šálku peroxidu vodíku a půl šálku vody, abyste tento hmyz zahubili. Nechte matraci úplně vyschnout.

16) Dezinfikujte hračky

Chcete-li zničit zárodky a bakterie, nastříkejte na plastové hračky peroxid vodíku. Nechtě několik minut působit a poté je opláchněte čistou vodou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

17) Zbavte se fleků

Na skvrny od krve aplikujte co nejdříve neředěný peroxid vodíku. Jakmile přestane šumět, vysajte ji hadříkem. Nikdy netřete. Můžete to udělat opakovaně, dokud skvrna nezmizí.

18) Čištění toalety

Úklid toalety bude hračka. Stačí nalít půl šálku peroxidu vodíku do záchodu a nechat působit asi 30 minut. Poté použijte záchodovou štětku a nakonec spláchněte.

19) Skvrny od jídla a trávy

V poměru 2:1 smíchejte peroxid vodíku a mýdlo. Pomocí kartáče naneste směs na špinavé prádlo. Nechte směs působit a pak ji opláchněte studenou vodou.

Jaké zkušenosti máte s využitím peroxidu v domácnosti?

Zdroj: TheSpruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Zobrazit další články