Zaprášené lustry a stínidla budou vyčištěné raz dva. Šikovným pomocníkem jsou ubrousky na brýle

I když si myslíte, že na lustr a stínítka lamp se nikdo nedívá, a proto se s jejich čištěním nemusíte zdržovat, opak je pravdou. Špinavý lustr vám bere světlo, a to je veliká škoda.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Nahromaděný prach a nečistoty na lampách, jejich stínítkách a lustrech jsou nepříjemnými společníky ve většině domácností. Odstranit je není vždy jednoduché, bývají na špatně přístupných místech a také velmi vysoko. Při běžném úklidu se proto na jejich údržbu často zapomíná, a přitom by občasné setření ušetřilo práci při pozdější důkladné očistě. 

Opatrnosti není nikdy dost 

Špinavý lustr a stínítko na lampách zamezuje průniku světla, proto je lepší neotálet a nečistoty co nejrychleji odstranit. Při údržbě musíte samozřejmě brát ohled na materiál, ze kterého je lustr vyroben, a také čím se ho chystáte čistit. Některý lze snadno vysát, jiný by se nenávratně zničil. Mytí vodou pak také není vhodné pro všechny typy stínidel a lamp. Zkrátka, není to tak jednoduché, jak to vypadá.  

Pokud se pustíte do čištění skleněného lustru, máte několik možností, jak si ušetřit práci. Nejvhodnější na čištění skel jsou utěrky z mikrovlákna, jelikož jsou šetrné a nepoškrábou povrch lustru. Výborně poslouží také ubrousky na čištění brýlí nebo speciální ubrousky na leštění zrcadel. Nečistoty nahromaděné na skle způsobují, že se sklo kazí a správně nerozptyluje světlo, proto byste se čištění měli věnovat častěji a trochu pečlivěji. 

Lustr bude jako nový 

Některé lampy můžeme otřít i vlhkým hadříkem. Otřete stínítko odshora dolů a myslete také na různé záhyby a prohlubně, kde se prach usazuje a drží nejraději. Stínítkem jednou rukou otáčejte dokola a druhou jej postupně umývejte. Pozor na otisky prstů. Pokud se jich chcete vyvarovat, držte samotnou lampu druhým, suchým hadříkem. Některá stínítka lze také vyluxovat vysavačem, ovšem v takovém případě dejte dobrý pozor, ať lampu nezničíte – ne všechna takové zacházení snesou.  

třpytivý lustr iZdroj fotografie: Pexels

Spoustu času zabere také čištění křišťálového lustru. Pokud jste jeho hrdými majiteli, rozhodně je lepší dbát na jeho pravidelné čištění a důkladnou údržbu provádět jen jednou za čas. Nejlépe k tomu poslouží obyčejná prachovka a pro důkladné čištění poté sprcha nebo sprchová vanička. Tlak vody většinou odstraní i hluboko usazené nečistoty a lustr bude znovu zářit čistotou. Pokud chcete opravdu zazářit, otřete ho hadříkem namočeným v octu. Lustr bude jako nový.  

Jaké místo při úklidu zanedbáváte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Marie Möglichova

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Sladká cesta za štíhlou postavou: Lžíce skořice s medem zatočí s nadbytečnými kily už první týden
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Herečka Jiřina Bohdalová se pyšní obrovským majetkem. Svému vnukovi koupila vilu poblíž té své
Události247.cz
Události247.cz
Teorie o tom, že Putin není Putin, nabírá na síle. Video o dvojnících se šíří Ruskem
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Japonští inženýři vypustí do Tichého oceánu radioaktivní vodu. Z Fukušimy jí vyteče 1,3 milionu tun