Roztoči, alou z mého bytu: Jak se jich hloubkově zbavit, aby si alergik konečně odpočinul

Miniaturní tvorové dokážou zejména v topné sezóně, kdy se v domácnosti nejvíc víří prach, pořádně ztrpčit život. Mohou zhoršovat zdravotní stav astmatiků i zdravých lidí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Alergií trpí více než třetina Čechů a čísla každým rokem stoupají. Zejména jde o intoleranci na pyly a prach, přesněji řečeno roztoče. Navzdory všeobecnému přesvědčení je totiž alergie na prach ve skutečnosti způsobena trusem roztočů. Přestože se domníváte, že máte domácnost jako ze škatulky, můžete si být jistí, že v ní celoročně sídlí i miliony roztočů. Na podzim, když startuje topná sezóna, jsou prostým okem neviditelní nevítaní spolubydlící velmi aktivní a mohou způsobit závažné potíže.

Živí se odumřelými kožními buňkami

Pomyšlení na to, že sdílíte domácnost s koloniemi mikroskopických vetřelců z čeledi členovců, není příjemné. Navíc si nevystačí jen s tím, že okupují vaši domácnost, včetně koberců, pohovky nebo křesla. Nejraději mají ložnici, kde se volně pohybují na matraci a lůžkovinách. Živí se odumřelými kožními buňkami lidského těla. Jejich trus, který je součástí prachu v domácnosti, pro člověka znamená riziko. Jeho vdechování může vést k alergii, jež nezřídka způsobí i astma.

Pouhý úklid jim nevadí, je třeba zasáhnout rázněji. Jakmile podzimní nepříjemné sychravé počasí udeří plnou silou a začnete topit, vytváříte ideální prostředí i pro nevítané parazity. Znepříjemníte jim život, když budete v domácnosti udržovat vlhkost vzduchu během podzimního a zimního období pod 60 procenty, teplota v místnostech nepřesáhne 20 až 22 stupňů Celsia, každý týden vyměníte ložní prádlo a budete pravidelně čistit a osvěžovat čalouněné povrchy.

Průvan a větrání jim nesvědčí

Když se vám do úklidu nebude chtít, vzpomeňte si na to, že pouhý jeden gram prachu může obsahovat 10 až 20 tisíc roztočů. Bojovat proti nim můžete současně důkladným čištěním a vysáváním. Běžné vysavače jsou méně účinné, protože prachovým sáčkem mohou roztoči snadno projít. Existují ale speciální antibakteriální vysavače na alergeny a roztoče. Některé mají podle údajů výrobců účinnost až 99,97 procent.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Roztoči nemají rádi průvan. Navzdory nevlídnému počasí proto větrejte i na podzim a v zimě. Když vyvětráte na pár minut i v době, kdy jsou venku teploty pod nulou, nepříjemní vetřelci nebudou mít šanci. V ložnici se doporučuje udržovat teplotu pod 18 stupni Celsia. Roztoči příliš neholdují světlu, takže hned ráno roztáhněte žaluzie nebo závěsy a otevřete okna. Pravidelně utírejte prach, ale přes zimu vynechte prachovku. Vezměte navlhčený hadřík, aby se prach nevířil.

Jaké triky v boji s roztoči používáte?

Zdroj: SteriFab
Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Zobrazit další články