Mnoho z nás při úklidu zapomíná na těchto 11 těžko dostupných míst. Jak na ně?

Zaměřte se při úklidu alespoň jednou za čas i na těžko dostupná místa. Jsou jako líhně bakterií, které pak mohou útočit na vaše zdraví.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

V každé domácnosti jsou místa, která z pravidelného úklidu občas vynecháte. Důvod je jednoduchý. Jsou obtížně dosažitelná i viditelná a zbavit je prachu a nečistot bývá jednoduše řečeno „piplačka“. Ale ruku na srdce, když jejich úklid nepodceníte, omezíte množství prachu, který může vyvolávat alergie a astma, a zničíte některé bakterie, jež mohou způsobovat nemoci.

Na strop se nikdo nekouká

Z pravidelného úklidu lidé vynechávají všechno, co je na stropě nebo vysoko na stěnách. Třeba svítidla nebo stropní ventilátory. Pomoci může jednorázová prachovka s výsuvnou rukojetí, s níž zachytíte prach i pavučiny. Nejlepší je prachovka z peří, která prach drží a moc ho nezvíří do okolí. Můžete také použít čistou utěrku z mikrovlákna, již připevníte gumičkou k násadě smetáku. Pokud máte domácí skládací schůdky, není co řešit.

Když něco v domácnosti není v pohledové výšce, neznamená to, že tam nemusíte uklízet. Když už budete čistit lustr, podívejte se i na zbytek stropu a lišty. Pravděpodobně tam bude prach i pavučiny. Zbavíte se jich prostřednictvím prachovky s dlouhou násadou, suchým houbovým mopem nebo smetákem. Při úklidu místnosti to vždy udělejte jako první, abyste pak mohli spadané nečistoty vysát.

Kleště vyzrají na žaluzie

Když si koupíte prachovku s výsuvnou rukojetí, je dobré vybrat si takovou, která má otočnou hlavici. Díky tomu pak dosáhnete i na skříně a vysoké kusy nábytku. Bez schůdků nebo židle se neobejdete při čištění kuchyňských skříněk. Ty bývají znečištěné i mastnotou z vaření. K jejich čištění použijte teplou vodu, do níž přidejte saponát na nádobí, a nakonec je otřete suchým hadrem.

iZdroj fotografie: Pixabay

Další z věcí, kterou máme tendenci při úklidu vynechávat, jsou žaluzie. Existují speciální prachovky, jež připomínají kuchyňské kleště, jimiž utřete prach z obou stran lamel. Pokud ale máte tradiční prachovku, zavřete žaluzie a vyčistěte jednu stranu a poté je převraťte a vyčistěte druhou. Můžete si také vyrobit provizorní prachovku právě z kuchyňských kleští, jejichž konec omotáte utěrkou.

Použijte nástavce k vysavači

Při vytírání zřejmě občas vynecháte kolejnice posuvných dveří nebo oken. V úzkých štěrbinách se drží prach a nečistoty, které se jen obtížně odstraňují. Vůbec nejlepší je dveře nebo okna vysadit a vyčistit je pořádně. Stačit by k tomu měl štěrbinový nástavec na vysavači. Když štěrbinu vyluxujete, udělejte si roztok teplé vody se saponátem a kartáčem s tuhými štětinami kolejničky vydrhněte. K odstranění mýdlových usazenin na kolejničkách sprchových dveří budete možná muset použít trochu octa.

Obtížnější přístup bývá i k podlaze a stěně za toaletou, tedy pokud ji nemáte zavěšenou. Většina mopů se tam jednoduše nevejde. Pak nezbývá nic jiného než si kleknout, nasadit rukavice a pustit se do práce. Nejdříve suchým tuhým kartáčem odstraníte uvolněný prach, vlasy a nečistoty. Pak měkkým kartáčem nebo houbou namočenou v teplé vodě s dezinfekčním čisticím prostředkem prostor otřete a nakonec osušte.

Důležité jsou i spotřebiče

Pravděpodobně jste ještě nikdy nečistili prach na cívkách chladničky. Přitom usazené nečistoty brání efektivnímu fungování lednice a zvyšují náklady na energie. Cívky jsou na zadní straně nebo zespodu lednice. U cívek vzadu stačí chladničku posunout a pomocí nástavce s kartáčem vyluxovat prach. Je-li cívka zespodu, odklopte větrací mřížku a na vyčištění použijte kartáč s dlouhou rukojetí a štěrbinový nástavec vysavače.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pravidelně zřejmě nekontrolujete ani filtr v myčce nádobí, který zachycuje částečky jídla. Pravidelné čištění filtru je přitom nejlepší způsob, jak mít zářivě čisté nádobí. Myčka navíc nebude zapáchat. Filtr obvykle bývá na spodní straně myčky, ale raději se podívejte do návodu, kde ho má ta vaše. Pak už jen stačí vyprázdnit myčku, otevřít víko a filtr odšroubovat. Některé jdou jen nadzvednout.  Na vyčištění stačí jen teplá mýdlová voda.

Málokdo má drtič odpadků

Pravděpodobně to nemusíte dělat každý týden, ale čas od času je dobré vyčistit všechny kryty nejrůznějších větráků, ventilací a klimatizací. Drží se na nich prach. Obvykle stačí kryt vycvaknout nebo odšroubovat a opláchnout v umyvadle v horké mýdlové vodě. Půjde to lépe, protože prach často obsahuje nahromaděné částečky tuku z kuchyně.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V minimu českých kuchyní byste našli drtič odpadků. Pokud ho ale máte, nezapomínejte ho pravidelně čistit. Většinou vás sám donutí, když se z něho line nepříjemný zápach. Pusťte vodu a vhoďte do drtiče citrusové slupky nebo kostky ledu posypané jedlou sodou. To by mělo zápach omezit. Drtič můžete vydrhnout kartáčem a znovu použít jedlou sodu. Nikdy ale do něj nevkládejte ruku, pokud není vypnutý ideálně ze zásuvky.

Součástí domácnosti je i počítač

Možná při úklidu domácnosti tak úplně nepočítáte s počítačem. Vždyť je spíš pracovní pomůckou než součástí domácnosti. Ale zamyslete se, kolik prachu, nečistot i bakterií se drží v klávesnici. Pro bezpečné čištění je dobré ji odpojit od počítače nebo notebook úplně vypnout. Otočte klávesnici vzhůru nohama a pořádně ji protřepejte nad odpadkovým košem. Pak ji nechte částečně nakloněnou a vyfoukejte zbytek prachu a nečistot.

Nakonec namočte vatový tampon do čisticího prostředku, který je k tomu speciálně určený, většinou obsahuje alkohol, a vyčistěte místa mezi jednotlivými klávesami. Tak odstraníte nečistoty a současně klávesnici vydezinfikujete. Je dobré klávesnici čistit alespoň jednou týdně. Nezapomeňte ani na myš nebo sluchátka. Na monitor stačí prachovka, případně speciální hadříky.

Které prostory vynecháváte při úklidu?

Zdroj: TheSpruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Zobrazit další články