Žluté skvrny z polštářů zmizí jako lusknutím prstu. Šetrně a pro 100% účinek stačí použít 2 ingredience

Polštáře jsou jedny z nejvytíženějších předmětů v celé domácnosti. Každou noc si položíme hlavu minimálně na jeden, kde zůstanou vlasy, mrtvé kožní buňky a další věci.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Není vůbec těžké si představit, jak moc se tyto zbytky našich těl postupně hromadí. Čisté polštáře tak začnou časem nevyhnutelně žloutnout a i na omak jsou mastné. Jako očistná metoda se samozřejmě nabízí průběžná výměna a praní, což je nejjistější způsob. Nicméně to není jediná cesta polštářové očisty. Špinění polštáře nejrůznějším způsobem se dá také předcházet některými preventivní kroky, které jsou velmi snadné.

Praní polštáře v pračce

  • Nezapomeňte zkontrolovat štítek výrobce, protože některé je třeba vyčistit chemicky. Látka i výplň se může některým z postupů velmi opotřebovat. Špatnou metodou také ztrácíte záruku, u ortopedických polštářů může dojít i ke kontaminaci.
  • Před samotným praním odstraňte nejvýraznější skvrny, tedy ty od make-upu, vlasů, jídla nebo mastnoty. I drobné ošetřete odstraňovačem nebo pastou z vody a jedlé sody.
  • Polštář vyperte v roztoku octa, jedlé sody a prostředku na nádobí. Na každé 3 polévkové lžíce (tedy 45 ml) pracího prostředku použijte 250 ml prostředku na nádobí, 280 g jedlé sody a 120 ml octa. Tato sestava by vám měla vystačit na 2 polštáře.
  • Druhý cyklus praní spusťte jen s horkou vodou. Původní směs může totiž zhoustnout a bez důkladného vypláchnutí na tkanině zůstane. Horká voda zaručí perfektní odstranění včetně dezinfekce.
  • Pokud se ani po tomhle nezlepší barva, přidejte 60 ml peroxidu vodíku coby bezpečnější variantu bělidla. Jestli ani tohle nepomůže, polštář už je za hranou.
  • Do sušičky je dejte s několika tenisovými míčky. Budou pak krásně načechrané a proschnou rovnoměrně.

Postup ručního praní polštářů

U polštáře z prachového peří nebo paměťové pěny rozhodně věnujte pozornost pokynům výrobce. Materiály uvnitř totiž nesmí navlhnout, skvrny tedy odstraňte pokud možno ručně. Ošetříte je pastou z jedlé sody a vody, případně je postříkejte octem kvůli zápachu. Kvůli nemožnosti použití pračky je musíte vybělit jinou metodou. Zažloutlé polštáře tedy dejte na slunce a kartáčkem na ně dostaňte bělidlo či ocet. Jedlá soda zase nasaje vlhkost a pachy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Polštář z mikrovlákna dejte do umyvadla s teplou vodou a jemným pracím prostředkem. Celý ho 3–7krát zmáčkněte, takže prostředek pronikne do materiálu. Pak jej jen opláchněte studenou vodou a přebytek vody vymačkejte. Pozor, neždímejte klasickým způsobem, můžete tak poškodit pěnu uvnitř.

Základem je vždycky prevence

Ložní prádlo včetně polštáře měňte za nové jednou týdně. V případě jakýchkoli problémů, které stav lože zhoršují, klidně dvakrát. Patří sem absence odličování, nadměrné pocení, inkontinence a cokoli podobného. Vždycky si držte v zásobě aspoň 2 sady prostěradel a povlečení. Jedno na lůžku a druhé pro výměnu. Takhle udržíte matrace i polštáře čisté a obecně prodloužíte životnost všech součástí.

Mezi mytím můžete na lůžko použít také osvěžující sprej. Kvalitní prostředky tohoto typu brání růstu hub a plísní. Jejich vůně vám může pomoci s případnou nespavostí, protože se lépe uvolníte. Důkladná očista polštářů se doporučuje aspoň jednou za půl roku. Čím více věcí z vás odpadá, tím samozřejmě častěji. S tím souvisí nejjistější prevence, tedy ukládat se ke spánku bez make-upu, s čistými vlasy i obličejem.

Co nejhoršího jste kdy na polštáři našli?

Zdroj: WikiHow
Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Zobrazit další články