Stačí bílý ocet a hadr, aby se domácnost blyštila čistotou. Osvědčený fígl milovaných babiček, jak vypíglovat domov k nepoznání - adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Stačí bílý ocet a hadr, aby se domácnost blyštila čistotou. Osvědčený fígl milovaných babiček, jak vypíglovat domov k nepoznání

Stačí bílý ocet a hadr, aby se domácnost blyštila čistotou. Osvědčený fígl milovaných babiček, jak vypíglovat domov k nepoznání

Chcete mít čistou domácnost, zdravé prostředí a ušetřit? Pak mějte vždy po ruce bílý ocet, kterým uklidíte celý dům.

gauc
Zdroj fotografie: Depositphotos

Ocet je všestranný pomocník. Můžete ho použít nejen v kuchyni, ale i při úklidu. Na čištění domácnosti je nejlepší používat speciální bílý ocet. Ten se prodává v drogerii v láhvích nebo ve formě spreje. Může být obohacen o další přísady, které vylepšují lesk či vůni. Pokud však takový ocet zrovna nemáte po ruce, můžete použít i klasický lihový nebo jablečný. Nemusíte se však bát, ocet rychle vyprchá. Jen je ho potřeba na některé povrchy raději na malé ploše vyzkoušet, zda ji nezabarví.  

Proč ocet poráží komerční produkty 

Velkou výhodou je jeho jeho dostupnost a dopad na životní prostředí. Ocet je velice levný, je k dostání v každém obchodě a je netoxický. Neubližuje tedy dětem ani zvířatům. Nezatěžuje životní prostředí, protože jde v podstatě o přírodní produkt, na rozdíl od jiných komerčních značek čisticích prostředků. Ušetříte tak nejen peníze, ale vaše domácnost bude i bezpečná. 

Co vše lze s octem vyčistit: 16 tipů

 1. Zašlý hrnek od čaje či kávy dobře umyjete pomocí soli a octa. Vzniklou kaší keramiku vydrbejte a bude jako nový. 
coffee 1583556 1280
Zdroj fotografie: Pixabay
 1. Potřebujete se zbavit hmyzu v pokoji? Všechny občas potrápí pavouci, komáři nebo mravenci. Nastříkejte dané místo směsí vody a octa 1:1, hmyz se sem již nevrátí. 
 1. Ocet s čistým svědomím můžete přidat i do prádla. Pomůže se zápachem a se žlutými skvrnami od potu, učiní prádlo měkčí a pomůže zafixovat barvy. 
 1. Zápachu v místnosti či v lednici se zbavíte také pomocí octa. Nalijte ho do misek a ty rozmístěte po znečištěném pokoji. Pachy do sebe natáhne.  
 1. Ztratily vaše šperky oslnivý lesk a zdají se být zašlé? Oživte je ponořením na 2 hodin do směsi pár lžic jedlé soli a ½ šálku octa a poté je jen omyjte pod vodou. 
 1. Pokud se vám zdá, že sprcha špatně teče, asi bude mít trysky usazené vodním kamenem. Stačí ji celou ponořit na několik hodin do octové vody. 
shower 1502736 1280
Zdroj fotografie: Pixabay
 1. Stejná lázeň funguje i na nářadí a kuchyňské náčiní. Namočte ho přes noc a ráno bude po rzi. 
 1. Šálek octa jednou týdně nalejte do odpadu. Nejen že se tím zbavíte zápachu linoucího se z kanalizace, ale znemožníte i ucpání trubek. 
 1. Už naše babičky věděly, že smícháním stejného dílu vody a octa vznikne tekutina, pomocí které budou vaše okna lesklá. Stačí nastříkat a vyleštit. 
 1. V zimě se řidiči potýkají s námrazou na oknech. Dá se tomu předejít, pokud na okna natřete octovou vodou. Ocet brání oknům zamrznout. 
 1. Potřebujete dezinfikovat plochy nebo třeba prkénka na krájení? Ocet zničí veškeré bakterie od masa nebo zeleniny. 
 1. Trápí vás plevel prorůstající chodníkem anebo vám narušuje pěkný trávník? Nekupujte drahé postřiky, postačí pár dní polévat plevel octovou zálivkou. Ocet ho spálí až po kořeny.  
dandelion 729693 1280
Zdroj fotografie: Pixabay
 1. I s prachem si ocet s vodou poradí. Namočte látku a přetřete tím celé žaluzie. 
 1. Máte doma staré zaschlé štětce, ale zrovna byste jeden potřebovali? Pak je ponořte do 100% koncentrátu octa a nechte ho tam tak dlouho, dokud barva nepustí. Pak ho stačí klasicky omýt v mýdlové vodě. Bude jako nový. 
 1. Úklid toalety není oblíbený, ale je nezbytný. Zapomeňte na drahé čističe a myjte záchod octem. Stačí polít stěny mísy dvěma šálky octa, nechat přes noc působit a ráno vydrbat. Budou krásně bílé. 
 1. Ocet pomůže i s odstraněním nálepek. Rozpustí lepidlo a nálepky půjdou dolů mnohem lépe. 

Co octem nikdy nečistit 

Mohlo by se zdát, že octem lze umýt cokoliv. Ale to je častý omyl. Jsou věci, na které jednoduše nepatří. Je to silná kyselina, která reaguje při styku s různými povrchy. Vždy ho tedy nejprve vyzkoušejte na malém kousku, abyste si byli jisti, že vam nepřinese více škody než užitku. 

home 3593731 1280
Zdroj fotografie: Pixabay
 • Dřevo je náchylný materiál. Octem tedy nikdy nečistěte dřevěné podlahy, nábytek ani rámy oken. Mohl by na nich zanechat nevzhledné mapy. 
 • To samé platí o kamenu. Přírodní mramor a žula ztratí po styku s octem lesk. Navíc se mohou vytvořit skvrny od rzi. A to už ničím nespravíte. 
 • Ocet také nepatří do styku s elektronickým zařízením.  
 • Pokud na vejce nalijete ocet, věřte, že se srazí a půjde hůře odstranit. 

Zdroj: Expert Home Tips