Vyrobte si domácí prací prášek. Zbaví oblečení všech bakterií, virů, skvrn i chlupů. Ten kupovaný se mu nikdy nevyrovná

Doba se neustále posouvá kupředu a není tedy divu, že lidé již začali přicházet na to, že přírodní výrobky jsou ty nejlepší. A to platí skoro ve všem, i v oblasti praní prádla.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Dnešní doba se vyvinula tak moc, že lidé často upřednostňují jednodušší řešení i přesto, že je to ve výsledku stojí více peněz a někdy i zdraví. Například, co se praní týče, je samozřejmě jednoduché zajít si do drogerie a koupit škodlivý a předražený prací prášek. Nebude ale lepší vynaložit trochu úsilí a za levný peníz si vytvořit vlastní? Čtenářka Alice v tom má jasno, a proto nám umožnila sdílet její recepturu.

Proč upřednostnit ekologické řešení pracího prášku

Těch důvodů je tolik, že by už možná vydaly i na knížku, přeci jen je ale dobré si pár základních shrnout. Prací prášky mnohdy obsahují agresivní bělidla a rozjasňovače barev, jež vytvářejí mylný dojem, že je prádlo zářivé. Produkují ovšem hodně dráždivé plyny a v horších případech do vzduchu uvolňují toxické látky. Dále může chemický prací prášek obsahovat i formaldehyd, jež je nejen škodlivý pro sliznice (velmi ji dráždí), ale dokonce může být i karcinogenní.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dále v něm můžete najít i SLS, SLES či PEG, což jsou látky, které jsou klasifikovány jako pravděpodobný lidský karcinogen. Způsobit vám mohou rakovinu žlučníku, jater, kůže, plic, prsu či nosní dutiny. Fosfáty jsou také značným problémem, jelikož znečišťují oceány, řeky a moře. Jsou to totiž sloučeniny fosforu, které ani čističky vod nedokáží zpracovat, takže se jich ani nedá jak zbavit.

Jak si vyrobit vlastní prací prášek

Potřebovat na to budete 250 mililitrů vroucí vody, pět až šest lžic jedlé sody, jeden litr jablečného octa, dvacet až třicet kapek vašeho oblíbeného esenciálního oleje a jednu velkou plastovou láhev, která by měla mít objem alespoň pěti litrů. Příprava pracího prášku je více, než jednoduchá. Smíchejte dohromady vroucí vodu, jablečný ocet a jedlou sodu. Trochu vám to napění, tak se nelekněte, k výbuchu se nechystá, je to přirozená reakce.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Do směsi přidejte vámi zvolený esenciální olej a dobře všechno protřepejte. Následně máte hotovo. Na každé praní byste měli využít cca padesát mililitrů této směsi a před každým použitím opět protřepejte. Počítejte s tím, že prášek sice vonět bude, prádlo ale po vyprání žádný pach mít nebude. Bude čistě svěží, ale na získání vůně byste museli přidat chemikálie, čemuž se chcete vyhnout.

Jaké jiné recepty na domácí prací prášek znáte vy?

Zdroj: The Spruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Ladislav Podešva

Zobrazit další články