„Zaručené“ úklidové triky, které doma nezkoušejte. Nefungují a co víc –⁠ mohou být i nebezpečné

Babských rad a „lidových“ triků na úklid existuje celá řada, ne všechny jsou však bezpečné, a některé mohou být dokonce nebezpečné.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Do úklidu domácnosti se s velkým nadšením hrne pravděpodobně jen hrstka lidí. Většina spíš uvítá jakéhokoli pomocníka nebo radu, jak si to usnadnit. A nejde jen o samotné uklízení, ale cokoli, co prostě pomůže udržet domácnost v čistotě. Přestože existuje spousta moderních vychytávek, přípravků a nástrojů, spousta lidí se uchyluje k podivným babským radám, kterými se hemží internet.

Nevěřte všem babským radám

Internet se hemží návody a tipy, ale většina z nich nemá žádný racionální základ. Zaměřili jsme se na sedm z nich, které opravdu nefungují a jen vás připraví o čas a peníze. Některé jsou i nepříliš bezpečné. Doporučujeme je raději ani nezkoušet. Lepší je se poohlédnout po něčem méně podivném, vyzkoušeném a zejména skutečně funkčním. Jen to vám zajistí lepší výsledek, čistotu i bezpečí.

Dezinfekce houbiček v mikrovlnce

Jedna z nejpopulárnějších chimér, která si šíří na sítích je, že bakterie z houbiček na nádobí nejlépe zlikvidujete v mikrovlnné troubě.  Ano, vysoká teplota může některé bakterie zničit, ale stejně jich zhruba 40 procent přežije. Teplo některé naopak ještě víc vyburcuje k akci. Nemluvě o tom, že houbičku byste měli nechat v mikrovlnce delší dobu, takže se může spálit nebo dokonce vznítit. Lepší je používat jednorázové utěrky nebo hadříky z bavlny či mikrovlákna, které můžete vyprat.

Přidání soli do pračky

Pokud nějaký kus oblečení barví, „zaručené“ tipy na internetu radí vyprat ho v solné lázni. Přidávání soli do pračky toho ale opravdu nedocílíte. Ve chvíli, kdy se oblečení dostane do obchodů, je už pozdě na jakékoli technologické úpravy. Tento proces se musí provést během výroby tkaniny. Naštěstí, pokud vám jeden kousek obarvil celou várku prádla na růžovo, je možné to napravit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Lak na vlasy není, co býval

Obarvené oblečení znovu získá původní barvu, když na něj použijete lak na vlasy. Měl by podle internetových tipů odstranit i jiné skvrny. Tenhle starý trik ale možná fungoval v době, kdy lak na vlasy obsahoval téměř stoprocentní alkohol. Ten je dobrým pomocníkem při odstraňování barevných skvrn. Ale časy se změnily a dnes laky obsahují jen málo alkoholu a více změkčovacích a zvláčňujících látek a olejů. Zkuste barvu dostat pryč izopropylalkoholem.

Na varnou desku autovosk

Blyštivá varná deska nemusí být nedostupný sen. Přestože většinou je na ní mastnota a fleky z vaření, které jdou jen obtížně odstranit. A čím déle je tam necháte připékat, tím hůř jdou vyčistit. V žádném případě ale nezkoušejte další ze zaručených internetových tipů, kterým je namazat varnou desku voskem na automobily. Stačí jen, když k vyčištění varné desky použijete nějaký přípravek na mastnotu.

Horká voda zabíjí bakterie

Horká voda není v boji s bakteriemi samospásná. Opravdu může některé bakterie zničit, ale musí být na bodu varu tedy na 100 stupních Celsia a kontaminovaný povrch v ní musíte nechat několik minut. Vzhledem k tomu, že z kohoutku teče voda horká zhruba 49 stupňů, je jasné, že ta bakterie nezabije. Pokud se chcete zbavit bakterií, použijte dezinfekční prostředky, jako je chlorové bělidlo, borovicový olej nebo fenolové roztoky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Coca Cola na toaletu

S pomocí Coca Coly toaletu vyčistíte. Většina sycených limonád totiž obsahuje malé množství kyseliny citronové a fosforečné, které jsou účinné při odstraňování rzi a některých skvrn. Na bakterie je ale krátká. Nejenže je neničí, ale ještě zanechává lepkavé zbytky, které k růstu kolonií bakterií v toaletě přispějí. Lepší je se držet dezinfekčních čisticích prostředků na toalety. Nejenže bakterie ničí, ale také vyjdou levněji, než limonáda.

Extra prostředek navíc

Pokud někdo radí, že je dobré při praní prádla, čistění koberců nebo mytí špinavých podlah přidat nějaký ten prostředek navíc, neposlouchejte ho. Přidání dalších pracích a čisticích prostředků totiž ztěžuje odstraňování lepkavých zbytků. A když je zcela nevyperete nebo nevytřete, jsou doslova magnetem na špínu. Místo toho, abyste přidávali další přípravek, vyberte si raději možná o něco dražší, ale rozhodně kvalitní prostředek. Je to rozhodně lepší.

Které triky pro uklízení máte vyzkoušené?

Zdroj: TheSpruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Zobrazit další články