Umyjte okna tak, že budou odpuzovat poletující prach i pyl. Díky pár fintám zůstanou čistá po měsíce

Dosáhnout čistých oken bez šmouh a fleků je snadné. Zkuste jeden z několika tipů a řekněte stop nedokonale vyleštěným oknům.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tento únavný úkol může dopadnout zcela jinak, než obvykle. Klíč je ve správné volbě nástrojů a také použitých metodách. Jejich kombinace pak vede jak k zářivé čistotě skleněného povrchu, tak k mnohem jednoduššímu čištění. Mnozí z nás v první řadě čistí okna stále stejným způsobem, což je metoda přinejmenším zdlouhavá. Proto není občas od věci zajeté přístupy revidovat a zkontrolovat si, zda se mezitím neobjevilo něco nového.

Klasika kbelíku s hadrem

Nejčastějším postupem je připravit si kbelík s hadrem a v něm vodu se saponátem. Ten na okno naneseme, odstraníme přebytečnou vodu a pečlivě otřeme do sucha. Někdo používá ještě noviny. Tento výsledek ovšem není vždy zcela přesvědčivý, což vede k pokušení celý postup opakovat. Městské prostředí tomu rozhodně nepomáhá a se vším prachem okolo je udržení oken alespoň v relativní čistotě ještě složitější.

Co je potřeba k opravdu efektivní očistě

Budete potřebovat kondicionér, lžíci glycerinu, láhev, štětec a ještě 5 lžic horké vody. Láhev naplňte vodou a přidejte kondicionér, obojí dobře promíchejte. Přidejte dávku glycerinu a opět promíchejte, potřebujete homogenní přípravek. Před samotným použitím pak nechte směs 15 minut odležet. Namočte v roztoku štětec, potřete sklo a nechte působit. Vrstva kondicionéru a glycerinu slouží jako izolant a brání prachu či dešti se udržet.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jaké přírodní prostředky můžete na okna použít?

Vzhledem k tomu, že komerční produkty pro domácí čištění většinou znečišťují životní prostředí, má smysl podívat se na zcela přírodní postupy. Kromě ekologické závadnosti navíc mohou poškodit naše zdraví a výsledek s nimi také není zaručen.

Bílý ocet

Tato přísada se vyznačuje svojí mimořádnou všestranností. Hlavně v ohledu domácích prací, kdy okna naštěstí nejsou výjimkou. Pokud chcete dosáhnout čistoty bez šmouh, zřeďte ve vlažné vodě 250 mililitrů bílého octa. Pak už jen dejte roztok do rozprašovače a nastříkejte na skleněný povrch. Uvidíte, že veškeré usazeniny rychle a viditelně zmizí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Saponát na nádobí

Ačkoli klasický saponát na nádobí je na čištění oken skvělý, ještě lepší variantou je vyrobit si vlastní. Stačí vám k tomu půl litru horké vody, ve kterém smícháte následující přísady. Několik kapek citronového esenciálního oleje, 2 polévkové lžíce jedlé sody, 2 polévkové lžíce černého mýdla a 2 polévkové lžíce bílého vinného octa. Do výsledné směsi namočte hadřík z mikrovlákna a před opláchnutím čistou vodou jím potřete sklo. Nakonec setřete utěrkou.

Citronová šťáva

Citron působí proti vodnímu kameni, takže ho snadno odstraníte i z okna. Namočte čistý hadřík do vody smíchané s marseillským mýdlem. Až budete hotovi a sklo opláchnete, smíchejte jednu sklenku citronové šťávy se dvěma sklenkami vody. Pak do směsi namočte hadřík z mikrovlákna. Nakonec sklo otřete a osušte novinami.

Který způsob mytí oken se vám vyplatil nejvíce?

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Zobrazit další články