10x silnější než chlór: Směs sody a jaru zahanbí i drahé chemikálie. Poradí si s tou nejhorší špínou za zlomek ceny

Alternativu k předraženým chemickým čističům již hledat nemusíte. Všechny složky pro výrobu bezkonkurenčního, přírodního, čisticího prostředku máte dávno doma.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Koupelna a toaleta jsou místnosti, které většina hospodyněk uklízí s největší nevolí. Na hladkých površích obkladů, dlažby, na sanitě či na vodovodních kohoutcích, se totiž velmi často usazují skvrny, které jdou vyčistit jen stěží. (Příkladem může být vodní kámen, plíseň ve spárách, mastnota nebo nánosy špíny.) Ovšem vzhledem k tomu, že koupelna je „výkladní skříní“ celé domácnosti, byste jí i přesto měli věnovat odpovídající pozornost. Zjistěte, jak ji můžete uklidit efektivně a přitom levně.

Pro efektivní úklid je důležité znát pH čističe

Úklid by měl – stejně jako většina činností, probíhat podle předem sestaveného scénáře. Abyste dosáhli skutečně uspokojivých výsledků, musíte se tedy držet určitých zásad a posloupnosti vybraných činností. V koupelně proto vždy začínejte s použitím zásaditých čisticích prostředků (tzv. alkálií), které mají pH 7,5 a více. Účinným čističem, jenž by rozhodně neměl uniknout vaší pozornosti, je především jedlá soda. Ta má pH 8 – 9 a při úklidu koupelny je nepřekonatelná.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Teprve poté, co povrchy vyčistíte zásaditými čisticími prostředky, čímž je efektivně odmastíte, nastupují do hry kyselé čisticí prostředky. Ty by měly mít pH okolo hodnoty 2. Kyselými čističi se zbavíte zejména vodního kamene a hluboko usazené špíny. Příkladem kyselého čisticího prostředku je bílý ocet. Podle výsledků uživatelských průzkumů poté kombinace jedlé sody a octa účinně odstraňuje i plíseň, a to bez rizika jejího brzkého návratu.

Vyrobte si účinný čisticí prostředek doma

Abyste odstranili z koupelny co nejvíce nečistot a zároveň ji vydesinfikovali, můžete si vyrobit domácí čisticí prostředek. Postačí vám k tomu jedlá soda, ocet, prostředek na mytí nádobí a voda. V menší misce smíchejte jedlou sodu s prostředkem na mytí nádobí za vzniku husté pasty. Vzniklou směs trochu nařeďte vodou a přidejte do ní několik polévkových lžic octa. Roztok míchejte tak dlouho, dokud se nerozpustí všechny utvořené hrudky.  

iZdroj fotografie: Depositphotos

Výsledný čistič by měl být dostatečně tekutý, aby ho bylo možné přelít do rozprašovače a aplikovat. Domácí čistič nanášejte přímo na znečištěný povrch a nechte jej několik minut působit. Poté si k ruce vezměte houbičku na mytí nádobí nebo měkký zubní kartáček a špínu důkladně vydrhněte. Až budete s výsledkem spokojení, čištěný předmět opláchněte čistou vodu.

Tento krok rozhodně nevynechávejte, je velmi důležitý – pokud byste čistič z povrchu neopláchli, mohlo by se snadno stát, že se vyčištěné místo rychleji zašpiní. „Na vině“ je jedna složka domácího čističe, a sice prostředek na mytí nádobí. Obsahuje totiž tenzidy, které na sebe nalepují nečistoty.

Jaké jsou vaše tajné zbraně při boji s odolnými nečistotami?

Zdroj: TheSpruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Zobrazit další články