Jsem dlouhodobým redaktorem webu ADBZ.cz. Svoji kariéru žurnalisty jsem započal v roce 2015, a od té doby se psaní věnuji naplno. Dříve jsem působil v mnoha uznávaných médiích a sbíral zkušenosti díky spolupráci s velkými online magazíny i menšími komorními projekty. Od roku 2020 působím zde a snažím se předávat čtenářům užitečné tipy a triky především v oblastech hobby, zahradničení a domácnosti.
Funkčního bydlení můžete dosáhnout i v souladu s krajinou. A venkovské prostředí vyloženě volá po jednoduchosti a návratu ke kořenům.
Architekti ze studia Bernardo Bader Architekten smíchali již existující vzory do něčeho zcela jedinečného. Byla s tím spojená velká radost z nalézání, nikoli vynalézání. Tento typ domu měl totiž v krajině vždy velký potenciál. Stály za tím jednoduše všechny jeho dimenze, diverzita a také způsob použití. Život, práce i ukládaní věcí, to všechno se tu odehrává pod jednou střechou v jednom stavebním celku. Obdélníkové tělo v jasném tvaru, bez jakýchkoli výčnělků nebo zúžení.
Minimální zásahy do půdy
Jde o zcela přesný zásah kultury do přirozeného prostoru krajiny, se kterou je ovšem jednáno s nejvyšším možným respektem. Zatímco sledujeme právě tyto tradice, je Buchenhaus také lákadlem okolní pozornosti. Děje se tak skrze koncentraci jeho formy, jejích dimenzí a celkové jednoty všech složek. Silným motivem domu je tvar krajiny a vyvíjející se topografie. Architekti se proto chtěli ujistit, že zásah do samotné budovy bude co nejmenší.
Zdroj fotografie: Tiskové materiály Bernardo Bader Architekten, fotograf Gustav Willeit
Místo sklepení, které vyžaduje jak bagrování, tak stavění zdi a betonu, nabízí dům obrovský půdní prostor. Tento postup umožňuje co nejmenší operace s půdou a také dovoluje designérům umístit dům do krajiny s obrovskou přesností. Dovnitř se vstupuje vchodem přes malou přední verandu. Odtud vede dlouhý a velmi široký obytný koridor dále do budovy. Podlaží je zorganizováno jako mozaika místností, které se pak lámou do velkého pokoje.
Něco, co vychází přímo z krajiny
Ten zahrnuje kuchyň i obývací pokoj. Zdi koupelny, spíže a zeď s troubou jsou pevně zasazeny do prkenného bednění. Jádro domu tak představuje potřebnou skladovací kapacitu a zajišťuje správnou funkčnost všech míst. Samotné pokoje jsou jednoduše, ale řemeslně perfektně zpracované. Navržené vybavení vyjadřuje vysokou úroveň kultury bydlení. Jedinečným prvkem domu je veranda postavená na sluneční straně.
Ta je integrována přímo do rámce dřevěné struktury. Prostor je tak nádherně flexibilní a během jednotlivých ročních období obohacuje rodinný život. Celá stavba připomíná stodolu zasazenou uprostřed louky – jednoduchou dřevěnou budovu se štítovou střechou ve venkovských podmínkách. Jde však o místo s přidanou hodnotou. Takovou, která nejen že vychází z tradice, ale bere na zřetel i topografii konkrétního místa.