Jak vybrat dokonale zralé avokádo: Trik spočívá především ve správné volbě jeho tvaru

Avokádo patří mezi nejoblíbenější potraviny současné doby. Abyste si však co nejvíce pochutnali, je důležitý výběr nejvhodnějšího plodu v obchodě.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Mnoho lidí stále netuší, jak v obchodě vybrat správné avokádo. Tato lahodná pochoutka ovšem není zrovna levná, a proto byste před její koupí měli brát na vědomí určité faktory – nechcete si přeci zakoupit plod s minimálním obsahem dužiny, protože většinu místa pod slupkou zabírá pecka. My jsme si pro vás připravili osvědčený trik, který vám pomůže získat co nejvíce avokáda za co nejnižší cenu. 

Velikost není všechno

V posledních letech stále více lidí utrácí spoustu peněz za avokádo, aby si tento lahodný plod mohli přidat do salátů nebo na domácí topinky. Jak ovšem sami pravděpodobně víte, jeho cena nemusí být zrovna dvakrát přívětivá, a proto je také důležité vybírat správné kusy s co největším množstvím dužiny. Podle jedné teorie byste totiž při výběru avokáda neměli koukat především na jeho objem – čím je kulatější, tím větší pecka se v něm nachází. Tajemství proto spočívá v tom, že ačkoliv kulatý tvar vypadá atraktivněji, vyplatí se sáhnout spíše po podlouhlých.  

Tuto teorii v roce 2016 ověřil server Oregon Live, jehož příslušníci zkoumali avokáda stejné hmotnosti, ale různých tvarů, aby zjistili, jak velkou část jejich hmotnosti tvoří pecka. Po dokončení průzkumu vyšlo najevo, že plody hruškovitého tvaru měly mnohem menší pecky, které vážily v průměru okolo 28 gramů, přičemž pecky kulatých avokád vážily zhruba 43 gramů. Rozdíl tak tvořil neuvěřitelných 15 gramů, což už je dostatečné množství hmotnosti, které dokáže udělat ve výsledku velké rozdíly. 

Jak udržet avokádo co nejdéle zralé

Existuje několik triků, které vám pomohou udržet avokádo co nejdéle zralé. Zpravidla se jej vyplatí uchovávat v ledničce, kde dostatek chladu zabrání jeho svévolnému dozrávání. Pokud jste plod již rozkrojili, potřete dužinu citronovou šťávou, rostlinným olejem nebo ji uložte do sáčku s polovinou cibule. Tyto triky ovšem ne vždy fungují, a proto byste si měli kupovat vždy pouze tolik avokáda, kolik dokážete sníst najednou nebo v dohledné době – to vám mimo jiné pomůže také ušetřit zbytečně vyhozené peníze. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak avokádo nechat rychleji dozrát

Pokud chcete nechat avokádo naopak rychleji dozrát, měli byste jej uchovávat při pokojové teplotě, a to nejlépe v igelitovém sáčku. V takovém případě začne brzy uvolňovat etylen, rostlinný hormon, který se zachytí uvnitř pytlíku a způsobí tak mnohem rychlejší zrání plodu. Pro ještě lepší efekt můžete do sáčku vložit jablko nebo banány, které taktéž produkují značné množství tohoto hormonu.

A pokud je přezrálé?

Pokud avokádo nestihnete sníst včas, nemusíte jej ihned vyhodit do koše. Místo toho si z plodu můžete připravit zelený koktejl nebo smoothie. Kromě toho, že nápoj získá krémovou chuť, si díky ostatním ingrediencím ani nevšimnete jeho zhnědnutí. V opačném případě jej můžete snadno smíchat s citronovou šťávou a olivovým olejem a máte chutnou zálivku na salát k obědu!

Jaký je váš oblíbený recept s avokádem?

Zdroj: EatThis
Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Srovnání menstruačních pomůcek – co říkají gynekologové?
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Za staré telefony jsou sběratelé ochotni zaplatit majlant. Motorola má cenu i 100 tisíc Kč
Události247.cz
Události247.cz
Někteří lidé od státu nedostanou finanční podporu v nezaměstnanosti. Jedná se například o ty, kteří dostali výpověď
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejtěžší optická iluze na světě poprvé na českém internetu: Najděte skrytého motýla do 13 sekund