U Berouna vyrostl dechberoucí rodinný dům ve svahu
adbz.cz » Rodinné domy » Rodinný dům u Berouna působí nenápadně. Jeho řešení ve svahu je však promyšlené do posledního detailu

Rodinný dům u Berouna působí nenápadně. Jeho řešení ve svahu je však promyšlené do posledního detailu

Tato velkolepá stavba ve svahu je snem každé rodiny. Nabízí nerušené výhledy do okolní přírody a dostatečný prostor pro všechny.

dum beroun svah
Zdroj fotografie: S vědomím Pavel Hnilička Architects+Planners

Na internetu lze najít mnoho úžasných rodinných domů, o kterých většina lidí sní. Tento jedinečný projekt však mezi nimi vyčnívá svým nenápadným dřevěný vzhledem a dechberoucím výhledem do okolní přírody. Jeho další zajímavostí je také skutečnost, že navazuje na zářez do svahu, díky čemuž nepotřebuje plot v zadní části, která stejně jako přední část disponuje zelenou zahradou. Stavba byla realizována v minimalistickém stylu, ale najdete v ní naprosto vše, co potřebujete k pohodlnému životu. 

Rodinný dům ve svahu 

Tento krásný rodinný dům u Berouna je dílem Pavla Hniličky a Marka Řehoře, kteří si vyhráli s naprosto každým detailem stavby. Projekt byl navržen během let 2008 až 2009 a k jeho realizaci došlo během let 2010 až 2012 – ačkoliv se může zdát, že je to poměrně dlouhá doba, jedná se o nadčasovou stavbu, která dokáže vyrazit dech mnoha lidem i dnes. Zastavěná plocha si vyžádala 103,7 metru čtverečních, hrubá podlažní plocha byla 278,9 metru čtverečních a čistá užitná plocha 220,6 metru čtverečních. Obestavěný prostor činí 931 metrů krychlových. 

Rodinný dům autoři usadili na prudký jižní svah s výhledem do údolí Loděnice, které nabízí nezapomenutelné panorama – jsou zde vidět pouze krásné zelené lesy a starší vesnické domy, tudíž zde dominuje klid. Aby však bylo místo možné obývat, musela tu být vytvořena rovina. To vyřešili projektanti tak, že dům navrhli do stylu pasivního domu ve svahu se salou terrenou, která umožňuje majitelům pobývat venku pod střechou a zároveň navazovat na zářez do svahu. Právě díky tomuto řešení působí dům také zcela nenápadně a přirozeně. 

Nijak nenarušuje okolí

Autoři projektu zvolili úzký a dlouhý objem domu, přičemž ho umístili přirozeně podél svahu. Díky tomu tak nijak nenarušuje okolí a disponuje krásnou zahradou ohraničenou menším srázem – ten je však zajištěn kamennou stěnou s krbem, který je možné použít během letních večerů pro přípravu dobrého jídla. Prudký svah, na němž projekt stojí, byl vyrovnán soklem, tedy opěrnými zdmi tvořícími sklep domu (sokl byl proveden z betonových tvárnic s kamenným obkladem z gabionových košů, takže ho jen tak něco nepoškodí). 

zahrada svah dum
Zdroj fotografie: S vědomím Pavel Hnilička Architects+Planners

Horní stavba domu je kompletně dřevěná, díky čemuž přirozeně navazuje do okolní přírody a nijak z ní nevyčnívá. Autoři pro její realizace použili také vodorovné opláštění, které bylo kladeno hoblovanými modřínovými prkny. Sedlovou střechu poté kryje takzvaná česká šablona na koso a půdorys rodinného domu ve svahu je navržen v modulu 4,8 metru, díky čemuž tvoří dostatečně velký prostor pro každého. Směrem na jih jsou poté orientovány hlavní obytné místnosti a směrem na sever místnosti obslužné. 

Hlavní obytný prostor 

V suterénu budovy se nachází velká garáž, vstupní hala, sklad a technická místnost, ve které se zabaví i ten nejnáročnější domácí kutil. Přízemí poté tvoří prostorná kuchyň a hlavní obytný prostor v přímé návaznosti na krytou terasu a zahradu. V patře jsou pak také další pokoje a koupelny, jež mohou využívat jak všichni členové rodiny, tak i návštěvy, které do tohoto místa zavítají.