Černé uhlí versus hnědé: Klíčové rozdíly a jejich vliv na prodej

Černé a hnědé uhlí jsou dva základní typy fosilních paliv, které se používají po celém světě jako zdroj energie a tepla. Přestože oba typy pochází ze stejného zdroje – z odumřelých rostlin a mikroorganismů – rozdíly v jejich vzniku, vlastnostech a využití jsou značné. V tomto článku se podíváme na klíčové rozdíly a jejich dopad na prodej uhlí.

i Zdroj fotografie: Shutterstock
                   

Co je uhlí a jak se tvoří?

Jedná se o sedimentární horninu vytvářenou z odumřelých rostlinných materiálů nahromaděných v bažinách a rašeliništích. Přibýváním dalších a dalších vrstev sedimentu narůstal tlak a teplota působící na rozkládající se materiál. Docházelo tak k metamorfóze, postupné přeměně na různé typy uhlí.

Starší a výhřevnější je černé

Černé uhlí je starší a má vyšší obsah uhlíku, což mu dodává větší tvrdost a lesklý vzhled. Vznikalo během stamilionů let pod vlivem vysokého tlaku a teploty, což vedlo k odstranění nečistot a vody. Díky tomu má vyšší výhřevnost a je považováno za kvalitnější a ekologičtější než to hnědé. Využívá se hlavně k výrobě elektřiny a tepla nebo třeba v metalurgii při výrobě oceli a jiných kovů.

Antracit je nejkvalitnější

Nejkvalitnější černé uhlí se nazývá antracit. Má nejnižší vlhkost a nejméně nečistot. Je tvrdý, lesklý a používá se jako kvalitní palivo pro domácnost i průmysl, protože produkuje hodně tepla a málo znečišťujících látek. Využití je širší, ale jeho výskyt je poměrně vzácný a těžební náklady vyšší, což celkové použití dost omezuje.

iZdroj fotografie: Freepik

Hnědé je méně kvalitnější

Hnědé uhlí e geologicky mladší, má nižší obsah uhlíku a vyšší procento vody. Vzniká ze stejných rostlinných materiálů, ale nebylo vystaveno stejně vysokým tlakům a teplotám, což vede k jeho měkčí struktuře. Využívá se v teplárenství, a to především v těch oblastech, kde je dostupné, protože se jej nevyplatí převážet na větší vzdálenosti.

I méně kvalitní uhlí má své využití

Nejméně hodnotným druhem je lignit. Má měkkou a porézní strukturu, obsahuje nejméně uhlíku a nejvíce vody. Využívá se především v blízkosti místa těžby a vyrábí se z něj brikety. Používá se také jako absorbent, redukční činidlo při výrobě železa. Dále se zpracovává na hnojivo nebo aktivní uhlí k čištění vzduchu a vody.

Dopad na životní prostředí

Spalování jakéhokoliv typu uhlí má negativní dopady na životní prostředí, včetně emisí skleníkových plynů a jiných znečišťujících látek. Nicméně černé uhlí produkuje méně CO2 na jednotku vyrobené energie ve srovnání s hnědým. Na druhou stranu hlubinná těžba po sobě zanechává obrovské doly, což negativně dopadá na okolní krajinu, obyvatele a ekosystém.

Podle čeho vybírat?

Pokud se rozhodujete mezi těmito dvěma surovinami, musíte zvážit několik faktorů. Jedním z nejdůležitějších je lokální dostupnost a s ní související dopravní náklady. V druhé řadě jsou to požadavky na energetickou účinnost, vlastnosti a parametry vašeho topného zařízení. A zapomenout nesmíte ani na různá nařízení a omezení související s vytápěním tuhými palivy.

Jak si usnadnit práci a předejít obavám?

Lidé, kteří topí uhlím, mu zůstávají věrni většinou ze zvyku a kvůli nižším nákladům. Je ale náročnější na skladování a na všudypřítomný nepořádek. Také se množí obavy ohledně budoucí dostupnosti a následného dopadu na prodej uhlí. Efektivnějšímu a čistšímu skladování pomůže nákup pytlovaného uhlí. V případě ukončení těžby v ČR, je možné dovážet ze zahraničí.

Ve všech těchto případech vám pomůžou na Optimtop.cz, kde mají širokou nabídku baleného uhlí českého i ze zahraničí a s dopravou po celé ČR zdarma. Neváhejte se na ně obrátit, ať máte otázku přípravy topiva na zimu vyřešenou co nejdříve.

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Marek

Zobrazit další články