Je čas na postavení Památníku Covid-19? - adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Je čas na postavení Památníku Covid-19?

Je čas na postavení Památníku Covid-19?

Nejrůznější památníky po celém světě vždy sloužily a slouží jako připomínka na nelehké doby a oběti, se kterými byly tyto události spojeny. I to je jedním z důvodů, proč se dnes začíná uvažovat o zřízení památníku, který by byl připomínkou pandemie koronaviru a všech obětí, které této nemoci podlehly.

coronavirus 4932607 1920
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Architekti o podobě památníku Covid-19 vášnivě diskutují již dnes, neboť se domnívají, že památník by měl být postaven co nejdříve, tedy ještě v době, kdy je koronavirus každodenní součástí našich životů a intenzivně ho vnímáme, nikoli například až za několik let, když už koronavirus díky vakcíně bude minulostí.

covid 19 4969084 1920
Zdroj obrázku: Pixabay
Koronavirus ochromil celý svět

Nejvhodnější místo pro památník

Jako jedno z míst, kde by mohl památník stát, se uvádí Washingtonu, konkrétně 1100 Pennsylvania Avenue, pět bloků od Bílého domu. Na tomto místě stojí honosná budova s hodinovou věží, tak zvaná budova staré pošty, která tu byla postavena roku 1899. Od té doby prošla budova uvnitř mnoha změnami a plnila nejrůznější funkce, od přeměny na kancelářskou budovu, přes přidání do Národního registru historických míst, přeměnu na víceúčelovou budovu, až po hotel Trump International v roce 2016. Právě to, že budova již řadu let neslouží původnímu účelu, ji podle mnohých architektů činí skvělým místem pro zbudování památníku.

face mask 4978853 1920
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Nad nemocí stále není vyhráno

Možné financování a podoba památníku

Architekti se domnívají, že by nezisková nadace COVID-19 Memorial Foundation měla budovu pronajmout a přeměnit její interiér na úctyhodnou poctu nejen všem lékařům, zdravotním sestrám a dalším zdravotnickým pracovníkům, ale také poštovním pracovníkům a dalším poskytovatelům důležitých služeb, kteří riskovali, nebo dokonce  přišli o život v boji proti nemoci způsobené koronavirem. To vše by mělo být financováno společnostmi, které na pandemii koronaviru nejvíce vydělaly, například Amazon, Google, Facebook, Zoom či UPS. Památník COVID-19 by tak nejen turistům ale i obyčejným obyvatelům poskytl místo k zamyšlení se a ke vzpomínkám. Pokud jde o design interiérů, jako nejlepší řešení by se jevilo vypsání mezinárodní soutěže, která by zároveň mohla sloužit jako jakýsi odrazový můstek pro mladé talenty, podobně jako tomu bylo v případě Památníku veteránů ve Vietnamu, postaveném ve Washingtonu v roce 1982.