Pavel K. rekonstruoval panelákovou kuchyni o rozloze jen 5 m² úplně sám
adbz.cz » Interiéry » Inspirace: Pavel rekonstruoval panelákovou kuchyni o rozloze jen 5 m² úplně sám. Chtěl hlavně zvětšit pracovní prostor

Inspirace: Pavel rekonstruoval panelákovou kuchyni o rozloze jen 5 m² úplně sám. Chtěl hlavně zvětšit pracovní prostor

Rekonstrukce svépomocí není jednoduchá záležitost, ale stojí za to. Tato renovace kuchyně dopadla na výbornou – ze staré, malé kuchyně do hezké, ale hlavně prostorné.

renovace kuchyne podlaha polystyren
Zdroj fotografie: S vědomím Pavel K.

Znáte to – když trošku zrenovujete byt nebo jen vylepšíte současný stav, trvá to dočasně. Opotřebení je znát a během pár let je byt opět zralý na další renovaci. Příkladem může být Pavel, který se rozhodl pro rekonstrukci malé kuchyně, a to zcela svépomocí. Byt se nachází v 5. patře činžovního domu a kuchyně o rozloze 5 metrů čtverečních byla pro Pavla oříšek.

Rekonstrukce krok za krokem

Co to vlastně znamená svépomocí? Je to činnost (rekonstrukce, stavba, výroba atd.), kterou si daný člověk zvládne udělat sám, aniž by k tomu potřeboval odborníka. Proto se často výraz spojuje s rekonstrukcí, neboť svépomocí dokáží lidé ušetřit hromadu peněz, které by utratili za drahé firmy či odborníky. Při svépomoci ale opatrně! Více odborné činnosti, jako třeba elektroinstalace či instalatérské práce je lepší nechávat na odbornících.

Nejdůležitější je uvědomit si, co, kde a jak bude – jaká bude finální podoba celé kuchyně. Od toho se pak odvíjí spousta dalších věcí, jako je přívod elektřiny (zásuvky), přívod vody apod. Po celkovém úklidu ve staré kuchyni se Pavel vrhnul na rozebrání staré prkenné podlahy až na samotný betonový základ. Jako nový podklad použil polystyrenové desky o tloušťce 20mm  kvůli zvukové i tepelné izolaci. Na ty pak přišly klasické OSB desky s tloušťkou 10mm přišroubované šroubky s hmoždinkami. Finální vrstvou bylo linoleum v dekoru dřevěných prken.

Strop se Pavel rozhodl snížit pomocí kovových rámů, konkrétně tzv. dvouúrovňový strop, který je vidět na fotografii. Rám obložil klasickým sádrokartonem, 3krát zatmelil a nakonec vybrousil dohladka. Výhodou takového stropu je krásný design a možnost zapustit do sádrokartonu různé osvětlení, většinou led světla či led panely, čehož využil i řemeslník Pavel.

renovace kuchyne strop zatmeleny
Zdroj fotografie: S vědomím Pavel K.

Následuje samotná kuchyňská linka. Jelikož je z kuchyně krásný pohled z okna, chtěl mít linku přímo pod oknem, aby byl možný příjemný výhled. S celou linkou Pavlovi pomohl kamarád, který mu veškeré skříňky namontoval. I přes svou prostorovou omezenost je na lince hodně pracovního prostoru.  

Výsledek rekonstrukce

Na to, jak je kuchyně celkově malá místnost, jeví se po renovaci jako velmi prostorná. Jednoduchost a čisté linie jsou zde na místě. Žádný zbytečný nábytek navíc není potřeba. Pod kuchyňskou linkou se navíc nachází menší stůl, a to pro případ, aby si mohl Pavel například vyhledat recept k vaření, kdyby byla náhodou linka plná. Co říkáte na rekonstrukci? Za nás velmi povedená.