Jak na minimalistický styl

Minimalismus je o odstranění zbytečných kudrlinek a věcí z vaší výzdoby a zachování jednoduchosti. Chcete vědět, jak na to?

                   

V první řadě se pořádně rozhlédněte. Pečlivě si prohlédněte veškerý nábytek v každé místnosti. Otočte hlavu k obrazům, fotkám a poličkám visícím na zdi a předmětům, které jsou na vašich stolech. Musí tam být všechno?

Minimalistický styl je cvičením zdrženlivosti, kde prostor, osvětlení a předměty hrají stejně důležitou roli. Tento styl vyžaduje, abyste svůj nábytek zredukovali na to nejnutnější, a zůstala sada předmětů, které přináší maximální dopad. Tento styl zdaleka není nudný, ale je odvážný, funkční a vysoce zapamatovatelný.

Tip č. 1: Použijte omezenou paletu barev

Světlé barvy, jako je bílá, spolu s decentními neutrálními odstíny, šedou a pastelovými barvami jsou neodmyslitelnou součástí minimalistických interiérů. I když můžete přidat jasnější barvy, doporučujeme vám zůstat u jedné nebo dvou a omezit jejich výskyt. Béžová a bílá dodají místnosti lehkost a rozsvítí ji, takže vypadá větší. 

Tip č. 2: Prázdná místa určují prostor

Prázdný prostor je považován za důležitý prvek v minimalistické výzdobě místnosti, protože prostor reaguje s předměty a určuje vzhled. Vizuální rovnováha je stejně důležitá a lze jí dosáhnout pouze tím, že budete mít jeden ústřední bod. Pro obývací pokoje jím můžou být třeba sedací soupravy. Sedačka tak bude hlavním kusem nábytku, upoutávajícím pozornost. 

Tip č. 3: Nepodceňujte úklid

Minimalistický design interiéru znamená, že se musíte rozloučit s nepořádkem. A k tomu budete muset upravit to, co vystavujete na policích a stolech. Držte se jen toho nejnutnějšího a zbytek uložte do skříněk. Například na pracovní desku kuchyně umístěte jen nezbytné věci a vše ostatní schovejte z dohledu. Opět platí, že čím jednodušší barevnou paletu zvolíte, tím uklizenější a přehlednější se bude prostor zdát. 

Tip č. 4: Barvu dodejte dekoracemi

Navrhnout minimalistický domov neznamená, že se musíte vyhýbat dekoracím a jasným barvám. Pravidlem je jednoduše použít dekorativní prvky jako barevná sjednocení a nezahltit svůj domov spoustou věcí. Například židle s červeným potahem v jinak bílé kuchyni bude skvěle ladit s červeným kováním kuchyňské linky nebo se stejně barevným rámem obrazu. 

Tip č. 5: Čisté linie a rovné povrchy

Nábytek a předměty v minimalistickém designu se vyznačují především čistými, definovanými liniemi a křivkami a také rovnými povrchy. V obývacím pokoji či ložnici vám k minimalismu dopomůžou skříně či komody bez úchytek, které tak dají vyniknout právě rovným a čistým liniím nábytku. Dokonale můžete svůj domov vybavit vhodným nábytkem například s pomocí YourHomeStory, kde najdete nepřeberné množství vhodného vybavení pro minimalistický interiér. 

Tip č. 6: Pohrajte si s texturami

Minimalismus rozhodně neznamená nudu. V interiérech můžete udělat věci zajímavými zkoušením různých textur. V ložnici se například čalouněné čelo postele a texturovaná tapeta dokonale doplňují a dodávají místnosti osvěžující přitažlivost. Dřevěné podlahové desky se svou vlastní texturou pak interiér skvěle zútulní. 

Tip č. 7: Pusťte dovnitř světlo

Okna jsou váš přítel. Pokud můžete nechat okna bez ozdob a nechat proudit světlo, výrazně by to přidalo na minimalistickém stylu. Pokud je problémem soukromí, použijte na záclony ty nejtenčí materiály nebo žaluzie. Do obývacího pokoje přinášejí průsvitné závěsy spoustu slunečního světla a rozjasňují celý prostor.

Tip č. 8: Síla jednoduchých předmětů

Dekorace minimalistických interiérů vás může přimět přehodnotit množství běžných předmětů, které chcete mít kolem sebe. Nepotřebujete mít na stolcích dečky, vystavený sváteční porcelán, nebo suvenýry z cest. Ve většině případů to jsou jen lapače prachu. S minimalistickým dekorem je údržba jednodušší.

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Monika Hynčicová

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Do restaurace se vloupal muž v kapuci, aby si odnesl tržbu. Majitel místo volání policie nabídl zloději práci
Události247.cz
Události247.cz
Šéf OSN: Vyhlídky na mír mizí, svět se řítí do velké války
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen