Tuba se zbytky zubní pasty má na zahradě své uplatnění: Účinná ochrana pro rostliny
Různé zbytky z vaší domácnosti vám mohou posloužit nejen při úklidu, ale i na zahradě. Zkušení zahradníci zbytky zubní pasty využívají k ochraně rostlin před mlsnými škůdci.
Obsah
Jakmile spotřebujete téměř veškerou zubní pastu v tubě, nejčastěji její zbytek letí do koše. Ve skutečnosti ho lze využít jak při úklidu v domácnosti, tak i na zahradě. Pomocí tohoto geniálního triku ochráníte svou úrodu a ušetříte peníze za drahé chemické postřiky. Takových pokladů, které rostliny ocení, se ve vaší domácnosti skrývá mnohem více.
Jak využít tubu zubní pasty
Opravdu úsporní lidé ve chvíli, kdy zubní pasta nejde vymáčknout, její obal rozříznou a zbytky ještě pomocí kartáčku vyškrabávají. Pokud ji však vhodíte do nádržky na vodu v toaletě, můžete tím zničit některé bakterie, a ještě vodě dodat příjemnou vůni. S každým spláchnutím tak vaši koupelnu ovane svěží vůně zubní pasty uvolňující se uvnitř nádržky.
Jak využít zubní pastu na zahradě
Zubní pastu využijete například k ochraně zelí. Velmi snadno si vyrobíte levný a účinný postřik, kterým hlávky ochráníte před škodlivými druhy hmyzu. K přípravě budete potřebovat 50 g pasty. Lze tedy sbírat její zbytky, nebo použít část z nové tuby. Nejprve láhev s rozprašovačem napusťte vodou a přidejte pastu. Několik hodin nechte působit a následně důkladně promíchejte, aby se obě složky spojily. Hotový roztok aplikujte přímo na zelí.
Které škůdce postřik odradí
Kromě druhů, které si rády pochutnávají na hlávkovém zelí, se pomocí této směsi zbavíte také mravenců nebo mšic. Stačí výsledný přípravek nastříkat na napadené rostliny a nechat působit. Abyste dosáhli nejlepších účinků, měli byste pravidelně jednou měsíčně ošetření opakovat. V případě potřeby zkraťte interval na pár týdnů.
Užitečné zbytky v domácnosti
I když se to na první pohled nezdá, velkou spoustu organických zbytků, které doma vyprodukujete, lze opět použít. Mezi hlavní pomocníky patří použité čajové sáčky, kávová sedlina, dřevěný popel nebo slupky z cibule, brambor a dalších plodů. Pokud se vám nechce tyto suroviny zpracovávat, vždy je možnost hodit je na kompost, a vyrobit si tak extra výživnou směs, která vás nebude stát ani korunu.
Jak využívat zbytky na zahradě
Většina organických zbytků vám poslouží k přípravě přírodních hnojicích směsí. Některé druhy je možné nasypat na záhon, zapracovat pod povrch a nechat působit. Jiné je lepší smíchat s vodou a nechat pár hodin nebo dní odležet. Výslednou směs pak použijte k zálivce ke kořenům rostlin nebo jako postřik na jejich jednotlivé části. Odradí škůdce, a dokonce zabrání vzniku nemocí, chorob i plísní.