Podzim je ideální dobou pro výsev vašeho trávníku | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Dokonalý anglický trávník nemusí být jen sen. Podzim je ideální pro výsev trávy, i na místech, kde se jí nedaří

Dokonalý anglický trávník nemusí být jen sen. Podzim je ideální pro výsev trávy, i na místech, kde se jí nedaří

Chcete-li se pyšnit dokonalým trávníkem, musíte se o něj dobře starat. To zahrnuje i podzimní dosívání travního semene na špatně zarůstajících místech.

trava
Zdroj fotografie: Depositphotos

Hustý zelený trávník je právem chloubou každého zahradníka. Ačkoliv se řada laiků domnívá, že k vytvoření perfektního trávníku je zapotřebí pouze sekačka, trestuhodně se mýlí. Vypěstování pohledově a pocitově krásného trávníku je totiž práce na několik let. Pokud jste již se sadbou začali a na zahradě se vám objevila řídká či úplně holá místa, nemusíte zoufat. Blíží se totiž ideální období pro jejich eliminaci – podzim a s ním podzimní dosev.

Podzimní dosev vám zajistí hustý trávník

Následující informace se vám budou hodit zejména v případě, že jste si zrovna zakoupili zahradu / dům s udržovaným trávníkem, o který byste se chtěli dále starat, nebo jste zrovna zaseli trávník vlastní. Starší trávník má bez pravidelného přesetí tendenci ztrácet hustotu a podléhá konkurenci plevele. Nový trávník zase nemusel za první měsíce vytvořit dostatečný kořenový základ či pokryv. Ideální doba pro ozdravení a dosetí takovýchto trávníků je právě podzim.  

vysev travniho semene
Zdroj fotografie: Depositphotos
Podzim je ideálním obdobím pro dosev travního semene na řídká či holá místa na zahradě

Důvodů, proč dosévat trávník na podzim a ne na jaře, je hned několik. Prvním z nich jsou chladnější noci a kratší nepříliš horké dny – ty vytvářejí ideální podmínky pro klíčení travních semen. Travní semena navíc na podzim lépe udrží vlhkost. Při výsevu na jaře řada lidí čeká příliš dlouho, přičemž teploty se mezitím vyhoupnou vysoko nad ideální teplotu pro klíčení. Dalším důvodem je aplikace herbicidů proti padlí – preemergentní herbicidy totiž potlačují klíčení všech semen až na 12 týdnů.

Přesetí / dosetí trávníku má svá pravidla

Abyste získali co nejhustší a zdravý trávník, je zapotřebí dodržet několik pravidel. Prvním z nich je před vlastní setbou provedení důkladné provzdušnění trávníku (tzv. aerifikace) a jeho zapískování. Semena, která zapadnou do otvorů, nevyschnou tak rychle a snáze vyklíčí. Po setbě aplikujte ještě v týž den podzimní hnojivo a trávník zalijte. Zálivku opakujte jednou až dvakrát denně tak dlouho, dokud si nevšimnete nově vyklíčené trávy (obvykle do 14 dní).

dokonala vyska travniku
Zdroj fotografie: Depositphotos
Dodržení několika pravidel při přesévání vám zajistí následující rok perfektní trávník

Stejně důležitý, jako správný postup, je i uvážený výběr travního semene. Nároky osiva by měly korespondovat s klimatickými poměry v dané oblasti a zároveň by měly odpovídat předpokládanému využití, potažmo zatížení oseté plochy. Abyste získali kýžený vzhled vašeho trávníku, rovněž byste neměli volit nejlevnější alternativu dostupnou na trhu, ale důkladně se zamyslet, popřípadě se poradit v místním zahradnictví.

Zdroj: Thespruce