Stačí pár rostlin a půda je jako nová: Její úrodnost zvýší řepka, jetel i vojtěška
Pokud chcete na zahradě udržovat stále úrodnou půdu, je potřeba ji každoročně podporovat a dodávat jí živiny. Jednou z metod, jak zvýšit úrodnost půdy, je „zelené hnojení“.
Obsah
Pěstované plodiny ochuzují půdu o základní živiny, které je potřeba do půdy znovu dostat, pokud chcete, aby i v následujícím roce byla úrodná a plodinám se v ní dobře dařilo. Běžnou technikou, jak zvyšovat kvalitu půdy, je pravidelné zarývání hnoje nebo kompostu. Velkou službu však udělá i vysévání určitých rostlinných druhů po sklizni hlavních plodin. Které jsou k tomuto účelu vhodné?
Jaké výhody přináší zelené hnojení?
Po sklizni hlavní plodiny nastává období, kdy půda leží ladem až do další sezóny. Zůstává tak vystavena vlivům prostředí, větru a vodě, což může vést k půdní erozi a vyplavování živin. Hnojení krycími plodinami tak nabízí efektivní řešení, jak tyto problémy zmírnit a zajistit zdraví půdy. Další skvělou výhodou je, že krycí rostliny efektivně vytlačí ze záhonů nežádoucí plevele, a dokonce mohou vyhnat i sezónní škůdce.
Krycí plodiny fixující dusík
Luštěniny, jako je jetel, hrách, vojtěška, lupina nebo fazole, jsou známé svou schopností vázat dusík z atmosféry. Prostřednictvím symbiotického vztahu s bakteriemi přeměňují atmosférický dusík na formu, která je snadno dostupná pro rostliny a půdní mikroorganismy. Posklizňovým vysazením luštěniny tak podpoříte v půdě obsah dusíku a vyhnete se zbytečnému používání dusíkatých hnojiv, která mohou mít dopady na životní prostředí.
Hluboce zakořeněné krycí plodiny
Rostliny s hlubokým kořenovým systémem, jako jsou ředkvičky, tuřín, řepka a hořčice, mají schopnost proniknout hluboko do půdního profilu. Tyto hluboké kořeny rozrušují zhutněné vrstvy půdy a zlepšují její provzdušnění a odvodnění. Kromě toho zachycují živiny, které by jinak mohly být ztraceny z kořenové zóny, a vynášejí je na povrch.
Zimní krycí plodiny
Zimní krycí plodiny jsou ideální pro chladnější oblasti. Plodiny jako ozimé žito, pšenice a oves lze zasadit po hlavní sklizni a nechat přes zimu. Během této doby chrání půdu před erozí způsobenou větrem a vodou. Na jaře pak dodají půdě organickou hmotu a během rozkladu uvolní živiny zpět do půdy.
Rostliny můžete kombinovat
Jednotlivé druhy zeleného hnojení můžete mezi sebou i kombinovat podle toho, jakého efektu chcete dosáhnout. Běžně k dostání už jsou předem namíchané směsi zeleného hnojení. Stačí si jen vybrat podle toho, co vaše zahrada potřebuje. Výsev zeleného hnojení můžete provádět i brzy zjara.
Stačí ponechat řádky pro hlavní plodinu a na zbytek vyset vybrané hnojení. To poté můžete průběžně zkracovat a používat jako mulč, který bude bránit růstu plevelů a udržovat půdní vlhkost kolem pěstovaných plodin. Podzimní hnojení se pak brzy zjara zarývá do půdy, aby se rozložilo a obohatilo ji o cenné prvky, než vysadíte hlavní plodinu.