Zanedbaná hygiena je častou příčinou, proč vašemu chlupáčovi smrdí z tlamy. Jak správně čistit psí chrup?
Návštěvou u veterináře starost o zdraví vašeho domácího mazlíka nekončí. I on potřebuje ošetřovat chrup a dásně, a to pravidelně.
V USA je dnes zhruba 75 milionů psů, což je více než v jakékoli jiné zemi světa. Někteří majitelé však zanedbávají jeden ze základních prvků celého psího zdraví – péči o zuby. Zdravý chrup psa nevyžaduje stejnou péči jako ten lidský. Následující výčet uvádí postupy, které by měl znát každý majitel jakéhokoli psího plemene. Jejich cílem je udržet zuby psa ve zdravém stavu, a tak přispět k jeho celkovému zdraví.
Čištění psích zubů
Pokud vás nikdy nenapadlo, že je potřeba čistit psí zuby, zamyslete se ještě jednou. Podle odborníků je nejlepší zvykat na čištění zubů již štěně. Ale ani na vteřinu neuvažujte o použití normální zubní pasty nebo kartáčku. Potřebujete se zastavit ve zverimexu a najít pomůcky, které se na to budou hodit. Štěně možná tento zákrok zprvu neocení, avšak s trochou praxe se mu to změní v rutinu a nakonec v pozitivní návyk.
Další způsoby léčby
Jestliže čištění zubů vašemu psovi opravdu nevyhovuje, existují i další postupy. Začněte zakoupením zubních kousacích hraček. Ty jsou speciálně tvarovány na posilování zubního enamelu. Dejte si však pozor, aby neobsahovaly zbytečné chemikálie a hlavně cukr. Lze najít i preparáty, které mazlíčkovi přidáte do vody. Nejlepší péči zajistíte většinou kombinací těchto postupů, klidně to nejdříve proberte s veterinářem.
Riziko zubního rozkladu
Pečovat psovi o zubní zdraví je obecně docela jednoduché, navíc je to povinnost každého psího majitele. Měli byste také pochopit to, že nechat psí chrup jeho vlastnímu osudu vede k mnohem větším problémům než jen k opravdu mizernému dechu. Každý rok provedou zubaři 250 000 zubních umrtvení, která jsou také nezbytná v případě zubních operací u psů. Zanedbání může vést k opravdu vleklým problémům.
„Mizerná péče o psí chrup může vyústit v komplikace jako zubní kaz, zánět dásní, zubní abscesy a potíže s jídlem. Bakterie se pak rozšíří ze zubů a dásní a poškozují ledviny, játra i srdce. Poté jsou potřeba velmi rozsáhlé a bolestivé zákroky, abychom takové problémy spravili,“ vysvětluje londýnský veterinární chirurg Rodney Zasman. „Je proto nezbytné zvýšit povědomí majitelů o péči, kterou mají zubům svého psa věnovat.“
Průběžná pozornost je nejlevnější
Dávat pozor na zdraví psího chrupu znamená jen zapamatovat si tyto tipy. Vždy je samozřejmě nejlepší se poradit s profesionálem ohledně toho, co potřebuje právě vaše zvíře už od štěněcího věku.
Jak při čištění zubů spolupracuje váš pes?