Na šmouhy na skle vyzraje domácí čistič s vodkou
adbz.cz » Hobby » Babička myla okna jedině alkoholovou směsí: Zbavila se všech šmouh, nečistot a celý rok pak na něj nemusela ani sáhnout

Babička myla okna jedině alkoholovou směsí: Zbavila se všech šmouh, nečistot a celý rok pak na něj nemusela ani sáhnout

Všechny skleněné předměty v domácnosti, včetně oken, jsou problém. Je na nich vidět i sebemenší špína. Můžete je ale dokonale vyleštit, aby se leskly, snadno a bez chemie.

myti okna alkohol
Zdroj fotografie: Depositphotos

Skleněné prvky v domácnosti vypadají velmi efektně. Navíc vnášejí do pokojů lehkost a pomáhají je opticky zvětšit. Kamenem úrazu svěžího moderního materiálu je ale jeho údržba. Pokud třeba máte skleněný stůl, víte, o čem je řeč. Permanentně jsou na něm vidět i ty nejmenší šmouhy, prach, otisky prstů i drobné škrábance. Samostatnou kapitolou jsou okna, do jejichž čištění se jistě musíte přemlouvat týdny.

Pomůže vám troška alkoholu

Když dojde na úklid skleněných věcí a oken, pravděpodobně pokaždé sáhnete po chemických prostředcích. Ty ale nejsou šetrné k životnímu prostředí, a navíc bývají i celkem agresivní. Existuje však i jiná cesta. Můžete si vyrobit vlastní účinný čistič ze surovin, které máte doma po ruce. K tomu, aby sklo zářilo čistotou a nebyly na něm vidět žádné šmouhy, stačí trocha alkoholu.

Přírodní a účinný čistič skla si snadno připravíte pouze ze dvou ingrediencí. Stačí, když smícháte v poměru 1 : 1 vodku s octem. Můžete, ale nemusíte přidat ještě pár kapek esenciálního oleje. Pak roztok přelijte do lahve s rozprašovačem a můžete se dát do úklidu. Skleněné předměty nejdřív otřete hadříkem navlhčeným v teplé vodě, aby se odstranila největší špína.

Výsledkem bude zářící sklo

Poté, co skleněný stůl nebo poličku osušíte, můžete na ně vyrukovat se zázračným roztokem na bázi vodky. Nastříkejte ho na povrch a následně ho suchým hadrem nebo ideálně utěrkou z mikrovlákna pořádně vyleštěte. Výsledkem bude nádherně lesklé sklo bez šmouh. Vlastní čistič si také můžete vyrobit z jednoho hrnku alkoholu nebo lihu, jednoho hrnku vody a jedné lžíce bílého octa. Postup je stejný a efekt bude obdobný.

uklid myti oken zena
Zdroj fotografie: Depositphotos

Podomácku vyrobené čisticí prostředky můžete podobným způsobem použít i na okna. Nejprve je ale pořádně umyjte hadrem navlhčeným v horké vodě se saponátem. Pak je opláchněte čistou vodou a teprve nakonec na ně rozprašovačem nastříkejte roztok na bázi alkoholu a vyleštěte je. Začínejte vždy na vnitřní straně a teprve pak přejděte k venkovní, na níž se drží víc nečistot a mastnoty.