Jedním tahem, žádné drhnutí. Domácí směs vyčistí i 100 let zašlé spáry lépe než drahá chemie
Nemusíte neustále nakupovat další prostředky speciálně určené na čistění spár obkladů a dlažby. Existuje snadné, rychlé, účinné a levnější řešení. Vyrobte si vlastního pomocníka.
Obsah
Dlaždice nebo obklady z keramiky, porcelánu nebo kamene mohou vydržet celý život. Tedy za předpokladu, že se o ně dobře staráte. Celkem snadno a rychle se ušpiní. Mastnotou, vodním kamenem nebo plísní. Údržba je jednoduchá, ale určitě vám při úklidu vadí, že nečistota ve spárách silně drží. Nezoufejte. Existuje zajímavý a levný způsob, jak mohou být čistotou zářící ozdobou domácnosti snadno a rychle.
Namíchejte si čistidlo z toho, co máte doma
Při úklidu můžete sáhnout po speciálních prostředcích určených přímo na dlažbu nebo obklady, ale nepatří k nejlevnějším a některé ani k nejúčinnějším. Přitom když se zamyslíte, můžete si vyrobit vlastní, mnohem levnější a vše, co k tomu budete potřebovat, jistě máte doma po ruce. Dlažba i obklady budou zářit čistotou, když na ně použijete jen vodu, ocet, citron a jedlou sodu.
Recept je jednoduchý. Domácí čisticí prostředek si vyrobíte tak, že smícháte všechny přísady. Nasaďte si rukavice a jdeme na to. Vezměte si vhodnou nádobu a nalijte do ní sedm sklenic vody. Pak přidejte půl hrnku jedlé sody, třetinu hrnku citronové šťávy a čtvrt hrnku octa. Roztok pořádně zamíchejte a můžete se vrhnout do úklidu dlaždic, obkladů i nenáviděných spár.
Babičky se spoléhaly na běžné pomocníky
Velkými pomocníky jsou při úklidu domácnosti i tři věci, které nejspíše používáte jen k tomu, na co jsou primárně určené. Ale pokud třeba saponát funguje na nádobí, nabízí se možnost, že bude stejně dobře účinný i na jiné části domácnosti. Pokud ale váháte, můžete vyzkoušet tradičnější recepty, které používaly už naše babičky. S úklidem se příliš nepáraly, ale stále měly kuchyni jako klícku. Jejich tajemství je v octu a jedlé sodě.
Prostředek na nádobí
Pravděpodobně ho používáte jen k mytí nádobí, umaštěných sporáků od vaření nebo s ním přejedete pracovní plochu na kuchyňské lince. Bez obav s ním ale můžete také uklidit dlažbu, obklady, umyvadlo, vanu a další věci v bytě. Má totiž antibakteriální účinky a dezinfikuje povrchy. Obsahuje také louh, který účinně a rychle odstraňuje nečistoty. Když si ho pořídíte třeba s citronovou, levandulovou nebo aloe vůní, zanechá ji po celém bytě.
Jedlá soda
Každá hospodyňka ví, že jedlá soda je zázrak. Skvěle vyčistí téměř cokoliv. Můžete ji použít na skvrny od čaje v hrnečcích, umytí brýlí, sklenic, nádobí, k vyčištění rychlovarné konvice, lednice či mikrovlnné trouby. Když ji smícháte v poměru 1:1 se solí a 1:2 s octem, získáte skvělý prostředek na vyčištění ucpaného odpadu. Roztok do odtoku nalijete, necháte 15 minut působit a nakonec propláchnete horkou vodou. Zápachu v lednici se zbavíte, když do ní dáte nádobu s jedlou sodou. Stačí 3 lžíce.
Ocet
Na rozpouštění mastnoty je výborným pomocníkem ocet. Navíc ničí bakterie a vyběluje povrchy. Snadno s ním umyjete nádobí nebo usazeniny uvnitř rychlovarné konvice. Nalijete do ní ocet a vodu a necháte převařit. Když někdy připálíte pánev, nalijte do ní ocet a odstavte ji přes noc. Druhý den ji snadno vyčistíte. Můžete také smíchat ocet se solí a vznikne hmota, s níž půjdou připáleniny skoro samy vyčistit. Lesknout se po octovém přetření bude i mikrovlnka, trouba, sporák nebo hrnce. Ocet také odstraňuje zápachy.