Jediný správný způsob, jak držet mop, aby vás z vytírání nebolela záda. Díky němu také zvýšíte efektivitu

Vytírání patří mezi nejméně oblíbené domácí práce. Bohužel se mu však nelze vyhnout, a proto je důležité, abyste jej prováděli správným způsobem.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pokud se staráte o svou domácnost, určitě víte, že vytírání podlahy může být občas náročný úkol, který vyžaduje hodně trpělivosti. A ačkoliv můžete mít sebevětší zkušenosti s touto nepříjemnou činností, mnohdy se může stát, že přes veškeré vaše snahy podlaha nevypadá tak, jak byste si to představovali. Příčinou ovšem mohou být typické chyby, které většina lidí opakovaně provádí, a proto se níže můžete seznámit se zásady efektivního vytírání domácnosti.

Mytí podlahy v domácnosti

Vytírání je nezbytná činnost, kterou by neměla zanedbávat žádná domácnost. Sami však pravděpodobně víte, že často nemusí podlaha i přes vaše veškeré úsilí vypadat přesně tak, jak byste si to představovali. Proto ještě než začněte omývat danou plochu, vložte mop do kbelíku a pořádně jej vysušte, aby z něj nekapala žádná voda a byl pouze mokrý. Pokud totiž nasákne přílišné množství vody, na povrchu se vytvoří malá vrstva vody, která velmi dlouho schne a často zachytává nečistoty. 

Pokud ovšem mop dostatečně vysušíte, zachytíte jím veškeré nečistoty namísto toho, aby se rozprostřely po podlaze. Také byste měli začít vytírat v rohu, který je nejdále od dveří – při vytírání se pohybujte vždy směrem ke vchodu do místnosti, abyste stáli na suché podlaze. Tím se vyhnete vzniku šmouh a přenosu mycího prostředku nebo vody do jiných částí prostoru. Pro zvýšení efektivity mopu také vytírejte v osmičkách. 

Čištění kbelíku a výměna špinavé vody

Při vytírání také častěji měňte čisticí prostředek, abyste zajistili, že voda, kterou používáte, nebyla příliš znečištěná – špinavá voda totiž pouze přemístí nečistoty z jedné oblasti na druhou. Správné poměry ředění byste měli vždy najít na etiketě vámi zakoupeného čisticího prostředku. Pokud chcete, aby vaše podlaha uschla rychleji, můžete si také zakoupit speciální nástroj pro schnutí, s jehož výběrem vám pomůže specializovaný prodejce. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jakmile budete s vytíráním hotovi, vyjměte kbelík s mopem a opakovaně jej oplachujte, dokud nebude zcela čistý. Nechcete přeci, aby v něm zůstaly zbytky, které by při jeho dalším použití kontaminovaly vodu. Mop také důkladně opláchněte a pověste jej nad umyvadlo, aby mohl snáze schnout. Jakmile bude dostatečně suchý, vraťte jej zpět na tyč.

Správný úchop tyče 

Správný úchop tyče během vytírání sice neovlivní to, jak bude vypadat vaše podlaha, ale pomůže vám předcházet zbytečné bolesti zad. Většina lidí totiž během této činnosti příliš zatěžuje svou páteř, což může ovlivnit jejich držení těla a vést v důsledku k bolestivým problémům. Zásadním pravidlem je tedy skutečnost, aby mop neměl příliš krátkou tyč – je důležité vybírat vždy modely, které dosáhnou alespoň k vašemu krku, abyste se nemuseli při vytírání příliš předklánět. Blíže vám tuto zásadu upřesní níže uvedené video: 

@foivosbellos Τόσο καιρό σφουγγάριζες ΛΑΘΟΣ;! Άκου αυτή τη συμβουλή! ✅ #greece #fy #fyp ♬ Monkeys Spinning Monkeys – Kevin MacLeod & Kevin The Monkey

Co dělá během vytírání největší problémy vám?

Zdroj: TheSpruce
Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články