Nebezpečný pavouk se v ČR zabydluje čím dál tím víc: Zápřednice jedovatá dokáže prokousnout lidskou kůži
Zápřednice jedovatá je nejnebezpečnější pavouk žijící na území České republiky a může způsobit zdravotní potíže. Z domu ho vyženete snadno.
Obsah
Pavouci přináší štěstí. Alespoň to tvrdí některé z pověr. Kdekomu ale při pohledu na rozsáhlé pavučiny a pavouky samotné naskakuje husí kůže. Ač žije v České republice na 950 druhů pavouků, drtivá většina z nich se vás bojí více než vy jich. A navíc vám nic neudělají. Oproti tomu ale taková zápřednice jedovatá (Cheiracanthium punctorium) už dokáže způsobit nemalá zranění a rozhodně na ni nechcete narazit v domácnosti.
Kde na zápřednici jedovatou narazíte
Ač je zápřednice typická pro jižní část Evropy, v posledních letech se vlivem klimatických změn vyskytuje čím dál tím častěji i v našich končinách. Narazit na ni ale můžete spíše v teplých oblastech, jako je jižní Morava, Polabí či ve středních Čechách. Preferuje vysokou neposečenou trávu a klid. Může se ale stát, že si své místečko najde i na zahradě, v garáži či v domácnosti.
Zápřednice jedovatá má velikost těla pouhých 7–10 mm, ovšem vyznačuje se poměrně dlouhýma nohama. Zbarvení je oranžovočervené až červené a kusadla mají černou barvu. Končetiny jsou světle zelené. S tímto druhem pavouka souvisí jedna pozoruhodnost. Netvoří si pavučiny jako jiné druhy, ale dělá si kokon vakovitého tvaru, který slouží jako bezpečné místo a hnízdo.
Pavouk je jedovatý, ale úmrtí nehrozí
Tento druh pavouka se vyznačuje velmi silnými kusadly, které jsou schopné prokousnout i lidskou kůži. Nicméně nikdy nezaútočí bezdůvodně. Výrazně agresivnější bývají samice, a to převážně v době, kdy chrání vajíčka či mladé jedince. Samozřejmě ale kousnou, když cítí nebezpečí. Kousnutí může být pro drobné zvíře fatální, nicméně člověku způsobí jen mírné obtíže.
Místo kousnutí může být na dotek bolestivé a může opuchnout a u citlivějších jedinců může dojít i ke jeho znecitlivění. To vše může být doprovázeno zvýšenou teplotou a horečkou, bolestí hlavy, nevolností a také zvracením. Na kousnutí jsou náchylnější děti a senioři, kteří mají kůži tenkou. Nejpozději do 48 hodin by však všechny projevy měly samy odeznít. Kousnutí zápřednice může být často zaměněno se včelím bodnutím.
Jak zápřednici vyhnat z obydlí
Na podzim se pavouci stahují do lidských obydlí. Nejinak je tomu i v případě zápřednice jedovaté, která hledá úkryt před zimou. Pokud na ni doma narazíte, je dobré se jí zbavit, aby nezpůsobila zdravotní komplikace. Proti pavoukům je k dostání nespočet chemických přípravků. Často je ale jejich vdechování nepříjemné a nezdravé, a je tak lepší uchýlit se k přírodním zdrojům.
Velmi oblíbený způsob, jak se zbavit pavouků v domácnosti, zahrnuje bílý ocet. Smíchejte ho v poměru 1 : 1 s obyčejnou vodou a dejte ho do rozprašovače. Přidat můžete i několik kapek esenciálního oleje. Pavouci se budou obloukem vyhýbat místům, kde je cítit máta, levandule, tea tree olej či docela obyčejná citronová šťáva. Postříkejte tak všechna místa, která pavoukům vyhovují. Často jsou v rozích místností, na špatně přístupných místech, v zárubních dveří, za skříní či pod postelí.