Chystá se plošný zákaz všech těchto psích ras. Dotkne se to i vás a vašeho mazlíčka?

Ochránci zvířat slaví další úspěch. Legislativu, která zakazuje chov přešlechtěných psích plemen, schvaluje další evropský stát.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mezinárodní kynologická federace eviduje k roku 2024 celkem 343 psích plemen, z nichž většina vznikla cíleným šlechtěním. První snahy o křížení psů s úmyslem získat určité vlastnosti (ať již povahové nebo vzhledové) se v Evropě datují do 17. století. Šlechtění coby odborná činnost se rozvinulo v 18. a 19. století. Nicméně nikdo neřešil jeho etickou stránku. Nemoci a problémy, které přešlechtěná plemena zažívají, se dostávají do popředí až posledních několik let.

V Německu hrozí zákaz chovu jezevčíků

Psychické a fyzické zdraví domácích mazlíčků bylo dlouhá desetiletí přehlížené. V popředí stály jejich povahové a exteriérové vlastnosti. Jistě jste si i vy svého psa vybírali podle jeho vzhledu (někdo preferuje menší plemena, jiným imponují obří) a povahy (např. rodiny s dětmi hledají většinou pohodového a nekonfliktního psa). Nicméně v posledních letech jsou stále častěji slyšet hlasy ochránců a aktivistů, kteří poukazují na špatné fyzické zdraví přešlechtěných plemen.

Nejnověji se novelou zákona na ochranu zvířat zabývá Německo. Reaguje tak na výzvu odborníků z více než 66 zemí světa, Evropské federace veterinárních lékařů i Světové veterinární asociace pro malá zvířata. Ti poukazují na fakt, že přešlechtěná plemena mají vážné zdravotní problémy, které jsou mnohdy dědičné. Jezevčíci mezi taková plemena spadají – mají extrémně krátké nohy a dlouhé tělo. Jejich podoba je sice výsledkem náhodné genetické mutace, mezi Němci se ale těší nebývalé oblibě.

iZdroj fotografie: Depositphotos
V Nizozemí a Norsku platí zákaz chovu krátkolebých plemen psů již několik let.

Bohužel kvůli svému vzhledu trpí jezevčíci onemocněním kloubů a kostí, vyhřezlými ploténkami a dokonce potížemi se správnou funkcí některých orgánů. Německá laická i odborná veřejnost proto v obavě o osud jezevčíků bije na poplach a snaží se přijetí novely zvrátit.

Další přešlechtěná plemena, která by dokonce ani nepřežila ve volné přírodě, rozepisuje blog Labvet; jsou jimi anglický a francouzský buldoček, bostonský teriér, mops, opičí pinč, pekingský palácový psík, bruselský a belgický grifonek, japonský chin nebo shi-tzu.

Šlechtění je podle odborníků týrání

Kromě Německa se úpravou zákona, která by zakazovala chov některých psích plemen, zabývalo v roce 2020 Nizozemí a v roce 2022 Norsko. Důvody, proč k tomu země přistoupily, jsou vážné zdravotní potíže, které přešlechtěná plemena z důvodu malé genetické rozmanitosti mají. Například kavalíři (King Charles španěl) mají ve svém genofondu 25 dědičných poruch. Buldočci jich mají ještě více, a sice 40, jak uvádí Zvířecí Zprávy.

Další šlechtění (respektive udržení stávající linie) je podle odborníků prachsprosté týrání. Krátkolebá plemena (laicky psi se zmáčknutým čenichem) čelí v souvislosti se svým vzhledem potížím s dýcháním, dusí se, v létě se přehřívají, trpí na řadu infekcí, mají špatné zažívání, jsou náchylná ke kožním chorobám a nevyhnou se jim ani výtoky z očí. Buldočci se navíc rodí v 95 % císařským řezem.

Zakázali byste některé psí plemeno v Česku a proč?

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Zobrazit další články