Za vyhození odpadků mimo popelnice hrozí mastná pokuta. Obec může chtít 50 000 Kč
I když to na první pohled vypadá, že místo okolo popelnic lze využít k odložení objemnějších věcí, není tomu tak. Hrozí pokuta.
Nakládání s domovním odpadem nemusí být tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Značné slovo v něm mají jednotlivé obce, které určují, jaký druh odpadu a kam můžete uložit. Vycházejí samozřejmě ze zákona č. 541/2020 Sb., o odpadech, ale mnohdy si mohou určit i svá vlastní pravidla. A samozřejmě také výši pokut.
Vyhlášky se vyplatí znát
Tyto místní předpisy rozhodně nejsou jen nějakou bezvýznamnou formalitou – naopak. Jejich cílem je udržovat veřejný pořádek, chránit životní prostředí a předcházet nepořádku, který by mohl odhazováním odpadků vzniknout. Pravidla, která platí ve vaší obci či ve vašem městě, se tak rozhodně vyplatí nastudovat – jinak můžete dostat pokutu až ve výši 50 000 Kč. A to opravdu není málo.
Zásadní role sběrných míst komunálního odpadu
Pro začátek si zjistěte, kde se ve vaší obci místa, kam můžete odložit různé druhy domovního odpadu, nachází. Ta jsou obvykle strategicky rozmístěna tak, aby k nim byl zajištěn snadný přístup. Jejich využití se však liší – například kontejnery na papír nebo plasty mohou být třeba jen v jedné lokalitě.
Ovšem v takovém případě mají občané zpravidla možnost postavit pytle s odpadem ve svozové dny před dům (ale pozor, mnohdy je k tomuto účelu nutné používat výhradně pytle přímo od obce) a zbytek nechat na popelářích. Web Kokoza navíc zmiňuje, že „pokutu za odpad“ může platit i obec – a to v případě, že nezřídí sběrné místo na bioodpad.
Další možností je sběrný dvůr. Ten může být i v jiném městě – vyplatí se poptat se na úřadě, zda nemá vaše obec domluvený odběr objemného nebo nebezpečného odpadu někde v okolí. V takovém případě by pro vás mělo být jeho odevzdání zdarma. Naopak takový odpad určitě nedávejte vedle popelnic. Města s ním totiž mají zvýšené náklady (musí například objednat extra svozový vůz), takže pokud vás někdo uvidí, pak výše zmíněné pokutě také neuniknete.
Co je to komunální odpad?
Do popelnic jako takových obvykle patří jen tzv. komunální odpad. A co to vlastně je? „Patří sem nejrůznější předměty denní potřeby, kterých se lidé běžně zbavují – od obalů a zbytků potravin až třeba po popel, od kterého také popelnice dostaly své jméno. Naopak elektroniku, nebezpečné materiály nebo odpad vznikající při podnikatelské činnosti do popelnic nedávejte. Popeláři by vám je nemuseli vyvézt,“ varuje úřednice Romana T. ze Špindlerova Mlýna.