Pěna na vývaru může také upozorňovat na problém. V takovém případě by se polévka neměla konzumovat
Hovězí polévka s nudlemi a játrovými knedlíčky je v českých domácnostech tak trochu slavnostním pokrmem. Jenže občas se vývar nepovede, zakalí se a nevypadá dobře.
Obsah
Hovězí vývar je skvělým základem pro vynikající polévku nebo celou řadu výborných omáček. Když je opravdu silný, voňavý, na hladině plavou mastná oka a má pěknou barvu, je radost s ním dál pracovat nebo ho konzumovat. Možná se vám ale opakovaně stalo, že se prostě nepovedl. Byl nevýrazný chuťově i barevně a nebyl průzračně čirý. Pravděpodobně jste nepoužili správné maso anebo jste ignorovali pěnu, která se během vaření utvořila na jeho hladině.
Existují triky, jak zakalení odstranit
Neoblíbená pěna, která během správného vaření, nebo přesněji tažení vývaru, plave na hladině, není nic neobvyklého ani špatného. Způsobuje ji maso, které se společně se zeleninou vaří v hrnci. Nevzhledný škraloup, který se na povrchu utvoří, není nic jiného, než masová bílkovina. Vlivem vaření se sráží a vyplouvá na hladinu. Ale existuje jeden případ, kdy byste při výskytu pěny měli zpozornět. Netýká se ale vaření vývaru, nýbrž jeho ohřívání.
Živočišné bílkoviny, které způsobují pěnu na vývaru, nejsou zdraví škodlivé. Jenom kazí estetický dojem z polévky. Pokud ho nesesbíráte, vývar bude kalný. Odstranit se ale dá velmi snadno. Stačí k tomu lžíce nebo malé sítko. Existují i vychytávky, které způsobí, že vývar je čirý, přestože jste pěnu nesesbírali z hladiny. Například můžete vyšlehat sníh z bílků, vmíchat ho do vychladlého vývaru a postupně polévku zahřívat, dokud se bílky nevysrážejí. Pak je snadno přecedíte.
Pěna neznamená jen bílkoviny
Někdy se ale pěna na hladině objeví a je varovným signálem, že byste polévku neměli konzumovat. Nestává se to během vaření, ale když pokrm ohříváte. Jakmile postavíte hrnec na sporák a všimněte si, že polévka začíná pěnit, nejspíš je zkažená. Nejčastěji se to stává v létě, když polévku necháte delší čas stát v kuchyni při pokojové teplotě. Abyste se vyhnuli otravě jídlem, je lepší celý pokrm zlikvidovat.
Pokud budete vývar uchovávat v lednici, nestane se, že by zkysl. Chladit ho dejte ale až poté, co už nebude teplý ani vlažný. Pokud takové jídlo dáte do ledničky, urychluje se jeho kažení; sálající teplo může mít negativní vliv i na další potraviny, nemluvě o tom, že spotřebič začne pracovat na plné obrátky, aby vnitřek ochladil na požadované stupně. Až přijde vyúčtování elektřiny, mohli byste být nepříjemně překvapení.
Ohřívejte jen porci, kterou sníte
Uchovávání vývaru není věda, ale některá pravidla je dobré dodržovat. Například to, že pokud chcete, aby vydržel co nejdéle, je dobré ho skladovat čistý. Pouze vývar bez zeleniny, nudlí a bujonu. Zejména cibule a pórek v polévce urychlují její zkysání. Pokud budete vývar ohřívat, odeberte jen takové množství, které zkonzumujete. Pokud ho budete vařit celý opakovaně, je velmi pravděpodobné, že se zkazí mnohem rychleji.