Odstranění 98% prachu z domova je reálné. Řešení je vyhození věcí, na kterých se drží bez ohledu na to, jak často uklízíte

Snad každý má v dnešní době doma takzvané „lapače prachu“. Některým se ale dá vyhnout a snížit tak množství prachu ve vaší domácnosti.

i Zdroj fotografie: Alamy
                   

Podle průzkumů si asi šedesát procent prachu přinese z venku na oblečení a obuvi, těch zbylých 40 procent pak vzniká doma. Vytváří se z oblečení, nábytku, koberců a dalších věcí, které má každý doma. Prachu se nelze zbavit, můžete jej ale omezit na minimum díky následujícím radám.

Vlhký vzduch přiláká roztoče a ti vytvářejí prach

Roztoči v prachu nejen žijí, ale také se aktivně podílejí na jeho výrobě. Mají rádi vlhké prostředí a proto, pokud doma používáte zvlhčovač vzduchu, zapínejte jej jen na poloviční výkon. Pokud používáte ultrazvukové a mechanické zvlhčovače, bude se vám na nábytku objevovat jemný bílý prach. Velkým tvůrcem prachu je také oblečení, které se skládá z vláken. Ty se postupem času drolí a mění se v prach. Zde je nutné dbát na správné praní různých druhů látek, aby jste předešli jejich ničení a vytváření prachu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Velkým sběračem prachu jsou také pokojové rostliny. Pokud se na nich usadí dostatek prachu, filtrační vlastnosti rostliny klesnou na minimum a stanou se z nich lapači prachu. Je proto důležité pokojové rostliny pravidelně očišťovat. Pozor také na kartonové krabice a jejich skladování. Vlákna papíru se drolí a dokáží vytvořit opravdu hodně prachu. Stejně to funguje i u starých novin, knih nebo časopisů a proto byste nepoužívané papírové věci měli skladovat mimo domov.

Do postele je ideální peřina se syntetickou výplní

Opět se dostávají ke slovu roztoči, kteří se v postelích rádi zabydlují a vytváří tak mnoho prachu. Je proto lepší pořídit si peřiny a polštáře se syntetickou výplní, která roztoče vůbec nezajímá. Velkým lapačem prachu jsou také elektrospotřebiče. Vzpomeňte si na staré televize, na jejichž obrazovkách se vlivem statickém elektřiny držel prach velmi dobře. Nepoužívané elektrospotřebiče byste proto měli skladovat jinde.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Prach se velmi dobře tvoří také z koberců, které jsou v dnešní době stále častěji nahrazovány pevnými podlahovými krytinami. Pokud na koberci trváte, vyberte ten s nejkratšími vlákny a nepokládejte jej v ložnici, kde byste během spaní vdechovali hodně prachu. Velké množství prachu se do domu dostává okny, proto jsou žaluzie vždy od prachu. Lepší je použít látkové závěsy, které můžete kdykoliv sundat a vyprat.

Jaký je podle vás největší zdroj prachu v domácnosti?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Monika Hynčicová

Zobrazit další články