Nestresujte se předvánočním úklidem. Tyto vychytávky ho výrazně ulehčí
adbz.cz » Hobby » Hospodyňky si můžou oddechnout. Žádné drhnutí vany, kachliček ani sprchového koutu –⁠ tady je řešení

Hospodyňky si můžou oddechnout. Žádné drhnutí vany, kachliček ani sprchového koutu –⁠ tady je řešení

Udržovat domácnost uklizenou je někdy nadlidský úkol. A obzvlášť o Vánocích, kdy chcete, aby byla prostě dokonalá. Triky s netradičními pomocníky vám úklid zjednoduší.

dlazdicky uklid
Zdroj fotografie: Depositphotos

Nejkrásnější svátky v roce se blíží a hospodyňky si o pohodě a klidu mohou nechat jenom zdát. Otáčejí se kolem plotny, když pečou cukroví, a dát domácnost do kupy alespoň tak, aby se mohla vyzdobit barevnými světýlky, svíčkami, chvojím, jmelím a dalšími nezbytnými vánočními proprietami, je dost stresující. Velký úklid se ale dá zjednodušit, když si vytvoříte plán toho, co se musí udělat. A když namísto chemie použijete pomocníky, které máte doma po ruce, bude to opravdu odsýpat.

Vystačíte si s netradičními pomocníky

Domácnost jako ze škatulky chce mít během svátků, kdy vás navštíví rodina, kamarádi a známí, každá hospodyňka. Kvůli velkému předvánočnímu úklidu ale není třeba uspořádat nájezd na prodejny s drogistickým zbožím. Hravě si ve většině případů vystačíte pouze se surovinami, které doma používáte běžně. Přečtěte si, jaké vychytávky vám pulírování jednotlivých částí domácnosti mohou ulehčit i zpříjemnit. Výsledek vás nadchne.

Kuchyňská linka

Na kuchyňské lince každý den připravujete jídlo, takže se ji snažíte udržovat v čistotě. Přesto je to jedno z míst, kde se v bytě hromadí bakterie. Snadno ji vyčistíte a dezinfikujete s pomocí jedlé sody. Stačí jen, když linku poprášíte sodou a postříkáte troškou vody. Nechte směs chvíli působit a nakonec pracovní desku otřete vlhkou houbou.

Lednice

S úklidem lednice vám pomůže jedlá soda. Můžete ji použít k vyčištění povrchu spotřebiče i vnitřku. Připravte si roztok z litru vody a dvou polévkových lžic sody. Přelijte ho do lahve s rozprašovačem a důkladně ho nastříkejte na jednotlivé části ledničky. Po několika minutách povrchy otřete vlhkým hadříkem a nakonec je osušte třeba papírovou utěrkou.

uklid lednice zena
Zdroj fotografie: Depositphotos

Trouba

Pokud vás rozčiluje špinavé držadlo trouby a upatlané knoflíky, připravte se na trochu titěrnou práci. K ní budete potřebovat tyčinku na čištění uší nebo starý zubní kartáček a čpavek. Ve čpavku tyčinku namočíte a snadno s ní vyčistíte mastnotu a nepořádek i v těch nejhůře dostupných místech.

Sprcha

Na vodní kámen a plísně, které mají tendenci se objevovat ve sprchách, skvěle zabírá jedlá soda a ocet. Postup je jednoduchý. Zahřejte jeden litr octa a vmíchejte do něj 2 až 3 lžíce jedlé sody spolu s několika kapkami prostředku na mytí nádobí. Roztokem postříkejte sprchový kout a nechte ho 10 minut působit. Pak ho opláchněte čistou vodou.

sprcha plisen odtok
Zdroj fotografie: Depositphotos

Toaleta

Skvělým úklidovým pomocníkem, který funguje na nečistoty a vodní kámen usazený v toaletní míse, je ocet. Trochu ho zahřejte a smíchejte se lžičkou soli. Směs pak rozetřete po stěnách mísy a necháte působit. Ideálně přes noc, ale alespoň hodinu to určitě chce. Nakonec spláchněte a záchod vydrhněte štětkou.

Podlaha

Čistotou zářící podlahových dlaždic docílíte, když použijete čpavek. Má skvělé účinky, takže přehlédnete i jeho štiplavý zápach. Rozpusťte 2 až 3 lžíce čpavku v litru vody a roztokem podlahu vytřete. Nechte ho na dlaždicích krátce působit a nakonec podlahu vytřete teplou vodou.