Silné a voděodolné lepidlo se dá vyrobit z octa a želatiny. Hodí se na dřevo, plast i sklo

Abyste zalepili potřebný materiál ve své domácnosti, nemusíte ihned kupovat komerční prostředky. Lepidlo si můžete připravit vy sami, a to z octa a želatiny.

Tekuté lepidlo i Zdroj fotografie: Uživatel Kulmalukko / Creative Commons / CC BY
                   

Určitě se vám již také stalo, že jste potřebovali něco zalepit, ale neměli jste k tomu správnou lepicí směs. Často totiž i některé komerční prostředky z obchodů pro kutily nemusí fungovat přesně tak, jak bychom si představovali. V redakci jsme nedávno narazili na zajímavý recept na domácí lepidlo, které můžete použít při jakékoliv příležitosti – dokáže například spojit dřevo, pěnu, plast, sklo nebo také karton. Jedná se proto o skvělý prostředek pro kutilské projekty nebo řešení menších problémů v domácnosti.

Příprava silného domácího lepidla 

Vytvořit si silné, voděodolné lepidlo není tak náročné, jak by se mohlo zdát. Stačí si připravit pár jednoduchých ingrediencí, ty správným způsobem smíchat dohromady a úžasný lepicí prostředek bude cobydup na světě. Přípravu tohoto užitečného domácího výrobku sdílel nedávno web Look at What I Made a mnozí kutilové nám potvrdili, že si jej nemohou vynachválit. Kromě toho vás nevyjde ani na mnoho peněz, vydrží velmi dlouhou dobu a samotný postup vám zabere pouze chviličku. Budete potřebovat následující: 

  • 1 balíček neochucené želatiny (zhruba 7 gramů),
  • 4 polévkové lžíce vody (z toho 3 by měly být vroucí),
  • 1 polévkovou lžíci bílého octa a
  • 1 čajovou lžičku glycerinu.

Příprava výrobku je poté již velmi jednoduchá. Přidejte želatinu do 1 polévkové lžíce studené vody a nechte ji zhoustnout. Poté ji přelijte do vhodné nádoby a přidejte k ní 3 polévkové lžíce vroucí vody, ocet a glycerin a ingredience míchejte, dokud se nerozpustí – pokud vám to nejde, můžete směs zkusit několikrát ohřát po dobu 5 sekund v mikrovlnné troubě nebo zkusit zahřát na sporáku. Jakmile budete hotovi, přelijte tekutinu do vzduchotěsné nádoby a skladujte na chladném a tmavém místě. 

Je také pravděpodobné, že lepidlo posléze ztuhne, takže jakmile jej budete chtít opět použít, budete jej muset nejprve rozpustit. Již po prvním použití však bude patrné, že se jedná o velmi účinný lepicí prostředek, který si poradí téměř s každým materiálem – použít jej můžete například pro výrobu dokonalé dekorace z květináče, o které jsme nedávno psali na našem webu. V každém případě s ním však zacházejte opatrně, zejména aby se nedostal do vašich očí nebo úst. Přeci jen se jedná o silný prostředek. 

Tekuté lepidlo na dřevu iZdroj fotografie: Depositphotos
Ocet a želatina tvoří velmi silnou lepicí směs

Vyzkoušet můžete i kukuřičné lepidlo 

Existuje samozřejmě mnohem více způsobů, jak vyrobit domácí lepidlo, což potvrdil i web ThoughtCo. Vyzkoušet si tak můžete například i domácí směs na bázi kukuřičného škrobu – ten je mimo jiné skvělým pomocníkem i na zahradě, jak jsme již na adbz popisovali. V tomto případě však poslouží spolu s octem a vodou k zalepení jakéhokoli materiálu. K přípravě budete potřebovat tyto ingredience v následujícím množství:

  • 30 mililitrů kukuřičného škrobu,
  • 120–150 mililitrů studené vody a
  • 1 polévkovou lžíci bílého octa.

Připravte si hrnec a přidejte do něj kukuřičný škrob a 30 mililitrů vody. Ingredience míchejte tak, aby vytvořily pastu bez jakýchkoliv hrudek. Poté přidejte zbytek vody a začněte směs zahřívat na mírném ohni, dokud nezačne tuhnout – poté ji stáhněte na chvíli z plotny, intenzivně zamíchejte a vraťte na sporák. Opět směs neustále míchejte, a to do doby, než bude mít konzistenci a barvu vazelíny. Jakmile docílíte této struktury, přidejte ke směsi ocet, díky kterému bude pastovitější, a po vychladnutí ji uzavřete do vzduchotěsné nádoby. 

Jak se domácí lepidlo osvědčilo vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články