Před vařením vajec natvrdo se vyplatí přidat do hrnce jedlou sodu. Loupání půjde snáz

Přestaňte se trápit s loupáním skořápky z vařených vajec. Díky účinkům jedlé sody půjde skořápka i z čerstvého vejce oloupat jako každá jiná.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jistě se vám už někdy stalo, že jste se pokoušeli oloupat vejce a skořápka držela na vejci jako přilepená. Kusy bílku skončily v odpadkovém koši a na konci loupání vám zbyl jen okoralý žloutek a oči pro pláč. Naštěstí existuje jednoduchý trik, který by měly znát všechny hospodyňky a díky kterému půjdou vejce oloupat jedna radost.  

Nejtěžší je oloupat čerstvá vejce 

Nejhůř jdou vždy oloupat ta nejčerstvější vejce. Ta kupovaná v obchodě už bývají staršího data, ale pokud máte k dispozici vajíčka domácí, můžete snadno narazit na opravdu čerstvá vejce, se kterými může nastat tento problém. Měli byste se proto vždy informovat, jak je vajíčko, které se chystáte vařit, staré a ta nejčerstvější nechat raději na pozdější zpracování.  

Podle barvy žloutku se dá poznat kvalita vejce. Výrobci ale často klamou spotřebitele tím, že do nich přidávají barvivo

Známá je metoda rychlého střídaní teplot, což ale podle všeho nefunguje. Hned po uvaření se má vejce umístit do studené vody a mělo by poté jít snadněji oloupat. Ve skutečnosti však touto metodou dosáhnete pouze toho, že žloutek neztmavne a zůstane krásně žlutý. Mnohem lepší a jistější je přidat během vaření vejce do vody trochu jedlé sody. Úspěch je zaručen. 

vařená vejce iZdroj fotografie: Piqsels

Jedlá soda zaručí úspěch 

Vaření ve vodě s jedlou sodou vám pomůže nejen s loupáním, ale také s čištěním vejce. Díky jedlé sodě se voda mění v alkalické prostředí, což činí skořápku mnohem křehčí, a proto jde následně z vajíčka opravdu lépe oloupat. Do vody k jednomu až dvěma vajíčkům stačí jen polovina lžičky jedlé sody. Pokud však chcete vařit vajec více, přidejte jedlé sody klidně celou lžičku.  

I něco tak jednoduchého, jako je vaření vajíčka, má své zákonitosti. Mnozí lidé nevědí, jak vyčistit vajíčka od nečistot, jiní mají problém s tmavým zabarvením žloutku nebo krátkou dobou vaření. Téměř na všechny problémy existuje vždy nějaký roky ověřený postup, který ve většině případů zaručeně funguje a lze jej jednoduše aplikovat v domácím prostředí.

Jak si usnadňujete loupání vajec vy?

Zdroj: UkrMedia
Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Marie Möglichova

Zobrazit další články