Přidejte skořápky do pračky a prádlo vám poděkuje | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Vaječné skořápky odvedou v pračce důležitou práci. Stačí je tam před zapnutím vhodit a pak už se jen těšit z výsledků

Vaječné skořápky odvedou v pračce důležitou práci. Stačí je tam před zapnutím vhodit a pak už se jen těšit z výsledků

Vaječné skořápky, které obvykle končí v odpadkovém koši, jsou zdrojem spousty prvků. Dají se proto v domácnosti nebo na zahradě skvěle využít. Dokonce i při praní.

skorapky pracka prani
Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)

Vejce jsou jedním z nejběžnějších produktů, které nechybí v žádné domácnosti. A zatímco si pochutnáváte na míchaných vajíčkách nebo omeletě, skořápky letí do koše. To je ale chyba. Skořápky se dají skvěle využít třeba na zahradě, protože jsou skvělým zdrojem živin, jako je vápník, hořčík, fluor nebo bílkoviny. A možná se budete divit, ale jsou také skvělým pomocníkem při praní.

Skořápky pomohou vybělit prádlo

Dát skořápky do pračky se může zdát jako šílený nápad. Pokud ale víte, proč byste to měli udělat a jak správně to provést, mohou být opravdu užitečné i při praní. Jde o starý způsob, jak můžete vybělit záclony, košile, spodní prádlo nebo zachránit oblečení, na kterém zůstaly nějaké skvrny. Vaječné skořápky jsou vynikajícím přírodním bělidlem, které nepoškozuje tkaninu.

Nepopiratelným přínosem skořápek je i to, že jde o běžný kuchyňský odpad, takže nemusíte utrácet za bělidla v obchodě, máte je zadarmo. Postup, jak s nimi vybělit prádlo, je jednoduchý. Když vám zbydou třeba od snídaně skořápky ze dvou až tří vajec, nevyhazujte je. Rozdrťte je a vložte do látkového pytlíku, případně je opatrně zabalte do gázy a pevně zavažte.

Přidejte ke skořápkám ještě citron

Pak při praní postupujte jako obvykle. Do bubnu pračky dejte prádlo a k němu vložte ještě pytlík se skořápkami. Přidejte prášek nebo gel na praní, tak jak jste zvyklí, a zmáčkněte tlačítko start. Až se várka dopere, měli byste na zářícím prádle blahodárný účinek skořápek zaznamenat. Pokud jsou některé kousky prádla silně zašedlé nebo potřísněné, vhoďte do praní více sáčků se skořápkami. Zašedlé oblečení pomůže rozjasnit i jedlá soda. Přidejte k praní dvě až tři polévkové lžíce.

vejce skorapky
Zdroj fotografie: Depositphotos

Existuje ještě jeden účinek vaječných skořápek, o kterém se příliš nemluví. Stejně jako dokážou pomoci vybělit prádlo, jsou prospěšné, i když potřebujete, aby si vybledlé oblečení zachovalo svou barvu.  Do sáčku, kam dáte vaječné skořápky, přidejte navíc ještě několik plátků citronu. Pak už je postup stejný. Dejte sáček do bubnu pračky s prádlem a vyperte jej jako obvykle. Prádlo si lépe bude držet barvu, protože skořápky zabraňují usazování mýdla v tkanině, což je důvod, proč oblečení bledne. 

Zdroj: 1MillionWomen