Energie zdražují, topná sezóna nekončí: Stovky korun měsíčně lze ušetřit za vytápění v 5 snadných krocích
Poplatky za topení v zimním období se účet od účtu jen zvyšují. Naučte se tyto užitečné triky, díky kterým ušetříte až tisíce měsíčně. Je to snadné.
Před několika měsíci začala oficiálně topná sezóna. A s ní spojené vyšší poplatky za elektřinu. Holt v chladnějším počasí není nic lepšího než být uvnitř ve vytopeném prostoru. Hodí se znát několik užitečných tipů, jak snížit vysoké účty za topení. V článku zmíníme vhodné hodnoty teploměrů v jednotlivých místnostech, varováním před zbytečnými činnostmi, které zbytečně pohlcují teplo a také triky, jak využít síly přírody ke svému prospěchu. Šetřete finance a udržujte svůj domov stále vytopený.
Udržování teploty
V místnostech, kde nespíte, udržujte teplotu zhruba 22 stupňů celsia. V ložnici by mělo být okolo osmnácti stupňů, tedy o 4 stupně méně než v ostatních místnostech. Přes den netrávíme tam, kde spíme tolik času, z toho vyplývá, že je zbytečné takové prostory vytápět. Nižší teplota přispívá zdravějšímu spánku, po kterém se budete cítit více odpočatí. Další klíčovou místnost představuje kuchyň. Zde je možné topit opravdu minimálně, jelikož ji vyhřívají elektronické spotřebiče a vlhkost z par.
Zkuste porovnat hodnoty na svém termostatu oproti hodnotám svých blízkých. Je možné, že zjistíte příznaky choulostivosti. Proto se zkuste někdy před zvýšením teploty v místnosti přiobléci. Například vzít si dlouhé tepláky místo kraťasů a svetr místo obyčejného trička. Pokud tímto způsobem snížíte teplotu třeba ze čtyřiadvaceti stupňů na pouhých dvacet, tak můžete snížit celkovou spotřebu až o čtvrtinu. V některých případech opravdu stojí za to změnit své dlouholeté návyky.
Sušení a zvlhčování
Rovnou zapomeňte na sušení věcí na radiátoru či přímotopu. Na tento trik rychlejšího sušení kousků oblečení nebo čehokoliv jiného, jsme si zvykly už jako děti. Mokré punčocháče ve školce na radiátor, mokré rukavice na lyžáku na topení a tak dále. Věci umístěné na přímotopném zařízení však pohlcují velké množství vydávaného tepla, které potom chybí v místnosti. Stejně tak by se u radiátoru neměly vyskytovat žádné věci, které by bránily proudění tepla ven. Například velké krabice a další objemné předměty.
Velmi užitečnou činnost představuje obyčejné zvlhčování. Při nižších teplotách je pocitově tepleji, pokud je vzduch dostatečně vlhký. Ve vytápěných místnostech umístěte vedle radiátoru misku s lehce osolenou vodou nebo použijte zvlhčovač vzduchu, který se dá obvykle pořídit v drogériích. Udržování vlhkosti v domě na úrovni mezi čtyřiceti až šedesáti procenty je ideální pro vaše zdraví a nezbytné pro pocit tepla. Zvlhčovací účinky mají také pokojové rostlinky a jejich přírodní cykly.
Zbytečné větrání a slunce
Pro lepší izolaci je dobré zatáhnout hutné závěsy okolo okna a také žaluzie. Tento tip se však nedá použít nikdy jindy než v noci, zvlášť pokud máte doma pokojové rostliny a domácí mazlíčky. V různých denních dobách vám do místností proniká přímý sluneční svit. Vysledujte jeho pravidelný rytmus a nechejte slunce vytopit vám prostor. Nezatahujte závěsy a poskytněte mu maximální plochu pro vyhřátí. Během větrání vypínejte topení. Pravidelná výměna vzduchu v domě je důležitá pro vaše zdraví.
Ideální je dvakrát denně větrat po dobu tří až pět minut. Tím se vymění vzduch v domě, ale stěny a předměty zůstanou neochlazeny. Tato metoda je mnohem účinnější než dlouhodobě otevřené okno. V menším domě a prostorech je lepší topit s otevřenými dveřmi mezi místnostmi. Lépe se tak udržuje průměrná teplota. Pokud chcete v nějaké místnosti topit více, tak stačí dveře zavřít. Ve větších obytných prostorech je lepší mít dveře zavřené a každou místnost vytápět zvlášť. Nesousedící vzduchové prostory jednoduše oddělte.
Jaké tipy na ušetření financí za topení znáte vy?