Jak jednoduše a důkladně vymýt termosku | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Jak precizně vyčistit termosku od všech bakterií a nečistot ve všech jejích záhybech – tipy zkušených hospodyněk

Jak precizně vyčistit termosku od všech bakterií a nečistot ve všech jejích záhybech – tipy zkušených hospodyněk

Tato užitečná nádoba se nachází v zavazadle snad každého turisty, rybáře i stavaře. Menší termohrnky se běžně vyskytují i v kancelářích. Chlazení i ohřev jsou třeba všude.

cisteni termosky dukladne
Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)

Po nějaké době používání se na stěnách nádob objeví plak či slizká vrstva. V takovém prostředí rozhodně nechcete uchovávat tekutiny, které se pak dostanou do vašeho těla. Tuto vrstvu je i za normálních okolností často obtížné odstranit, protože velmi drží. V případě hromadění nečistot se vystavujete riziku solidního zápachu, jenž zlikviduje i sebelepší nápoj. Také to svědčí o výrazné kultuře škodlivých bakterií.

Kyselina citronová

Šťáva z citronu vám pomůže odstranit při jednom zásahu hned dva problémy – samotný plak a zmíněný zápach. Plod nakrájejte na drobné kousky, ideálně poloviční plátky, a vložte je do termosky. Zalijte citron horkou vodou, nádobu uzavřete a nechte působit 10–12 hodin. Pak ji opláchněte normálním saponátem a vodou. Použijete-li práškovou kyselinu, termosku dobře uzavřete, protřepejte a nechte alespoň 3 hodiny.

Použití běžného octa

Naplňte termosku vroucí vodou do 2/3 objemu a dolijte 9% octem. Opět pevně zašroubujte, nebo zajistěte víčko, důkladně protřepejte a nechte směs působit 3–5 hodin. Chcete-li skutečně důkladnou očistu, opakujte protřepání přibližně jednou za hodinu. Pak obsah vylijte a termosku ještě teplou vodou pečlivě vymyjte.

Ocet v kombinaci se sodou

Soda je něco jako evergreen většiny kuchyňských zlepšováků a domácích návodů. O jejím přínosu ví nejspíše každá správná hospodyně, a tudíž nemůže soda chybět ani v tomto výčtu. Jestliže znečištění termosky ještě nedosáhlo přílišného rozsahu, rozpusťte několik lžic sody ve vroucí vodě a nechte v uzavřené termosce působit přes noc.

termoska na stole
Zdroj fotografie: Depositphotos

Roztok sody a vody lze ještě vylepšit zrnky rýže, která budou při protřepání fungovat jako kartáč a dostanou se i na obtížně dostupná místa. Naplňte termosku do poloviny a pak protřepte. Pro silné znečištění je ovšem soda a ocet nejlepší. Lžíci sody přidejte do 250 ml vody a nalijte do nádoby. Ocet nařeďte vodou v poměru 1:4 a přilijte dovnitř. Na noc termosku zakryjte a nechte stát do rána, následně jen vypláchněte čistou vodou.

Základem je prevence

Tomuto všemu se samozřejmě můžete snadno vyhnout tím, že ke vzniku plaku vůbec nedojde. Stačí jen termosku pečlivě vypláchnout po každém nápoji a pořádně vydrbat štětkou. Tato akce vám zabere nanejvýše minuty. Jakmile si na ni zvyknete, budete termosku čistit zcela bezmyšlenkovitě. Maximálně bude potřeba kapička saponátu při usazené mastnotě nebo dalších vytrvalých nečistotách.

Co míváte v termosce nejčastěji?

Zdroj: TheSpruce