Typické chyby, kvůli kterým pes nechce ležet ve svém pelíšku: Špatná velikost, tvar či umístění

Také váš pes spí raději na podlaze než ve svém pelíšku? Zjistěte, proč, a naučte ho chodit spát tam, kde má.

i Zdroj fotografie: KarinaHolosko / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Česká republika s přehledem opanovala první příčku pomyslného evropského žebříčku představujícího celkový počet psů na obyvatele. Podle dostupných údajů vlastní psa více než 35 % dospělých a v domácnostech jich běhá přes 2 miliony. I přes to, že se většina chovatelů snaží svým čtyřnohým přátelům dopřát vše potřebné pro pohodový život, ne vždy se to povede. Častým problémem je neochota psa spát v přiděleném pelíšku. Řešení tohoto problému je poměrně zdlouhavé, ale zároveň snadné.

Proč pes nespí v pelíšku

Dříve, než se pustíte do převýchovy svého psa, zapátrejte po možném důvodu jeho chování. Jakmile pochopíte, proč se zvíře chová, jak se chová, bude pro vás snazší dosáhnout svého. Někteří psi si lehnou na zem v případě, že jim je horko. Jiní utečou z pelechu, pokud je jim zima. Většina psů odmítá spát na svém místě v případě, že je pelech nepohodlný, má špatnou velikost nebo jim smrdí (zejména nově zakoupené pelíšky jsou cítit různými pachy z výroby).

Dalšími důvody mohou být podle webu Online psí škola nevhodné umístění pelíšku, který je daleko od páníčka, nebo (méně častý) špatný zdravotní stav psa; zpozornět byste měli, pokud si váš pes běžně lehal do pelechu a jeho chování se změnilo náhle. Psi, kteří dlouhodobě nespí v přiděleném pelechu, mohou být jednoduše naučení spát na podlaze. V takovém případě se zaměřte na metody, jak je naučit chodit „do postele“.

Metody pro naučení spaní v pelíšku

Každý pes se může naučit spát na svém místě, tedy i takový, který dlouhé roky proležel na tvrdé zemi. Prvním krokem je vybrání vhodného pelíšku a jeho správné umístění. Pes by měl mít vždy dostatek prostoru, aby se mohl rozvalit a leželo se mu pohodlně. S pelechem byste také neměli po vybrání místa hýbat, aby si pes zvykl na určitou rutinu.

iZdroj fotografie: Freepik

Všechny metody, které psa učí spát na místě, počítají s časovým horizontem 3 až 6 týdnů. Nejde tedy o žádnou krátkou záležitost. První strategie vás vyzývá k nalezení vhodného pelechu, vybrání místa a vymyšlení si povelu na spaní. Psa byste měli vybraným povelem cvičit i během dne a za každé správné vykonání ho odměnit. Večer psa povelem uložte a jděte spát. Pokud pes vyleze z pelechu, odveďte jej zpět.

Druhá metoda vás nabádá k tomu, abyste psa k pelíšku doprovodili pokaždé, když je unavený. Do pelíšku by měl uléhat vždy s vybraným příkazem a pamlskem. Pokud by z místa odešel, odveďte ho zpět. Poslední strategie, již prosazuje web Pelíšky pro psy, vás vybízí k vytvoření příjemného prostředí. Pelech psovi nejprve vyperte a následně vybavte oblíbenými předměty. Poblíž pelíšku by měla být i miska s krmivem. Každý večer byste měli dát psovi povel a pamlsek, který ho upozorní, že je čas jít spát.

Kde spí nejčastěji váš pes?

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Zobrazit další články