Tipy pro omezení výskytu prachu v domě | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Hotelové řetězce poradily, jak podomácku zamezit vzniku prachu. Takhle čistý vzduch jste doma nikdy neměli

Hotelové řetězce poradily, jak podomácku zamezit vzniku prachu. Takhle čistý vzduch jste doma nikdy neměli

Domácí prach bývá většinou tvořen z odumřelých částí lidské či zvířecí kůže a jeho nadmíra má nepříznivé dopady na zdraví dýchacích cest. Naučte se jeho tvorbu regulovat.

prach na ruce zeny a stole
Zdroj fotografie: Depositphotos

Věděli jste, že 60% prachu, který se u vás doma nachází, pochází z venkovních prostor? Domů si jej často zanesete na botách, oblečení a nebo k vám pronikne kvůli otevřeným dveřím a oknům. To znamená, že zbylých 40% se vytvoří u vás doma a tudíž můžete mít nad touto částí kontrolu.

Zvlhčovač vzduchu nepoužívejte na plno

To je důležité hlavně kvůli roztočům. To jsou mikroorganismy, které se podílejí na výrobě prachu a v mnoha případech způsobují u člověka alergické reakce. Jakmile budete mít u sebe přehnanou vlhkost, vytvoříte tak prostředí, které si přímo zamilují, protože je pro ně ideální a prosperuje jejich životu. Můžete tomu zabránit jednoduše, místo toho, abyste zvlhčovač zapínali na 100%. bude vám stačit takových 40% až 50%.

zvlhcovac vzduchu
Zdroj fotografie: Freepik

Velké koberce s vysokými vlasy nedávejte všude

Ty jsou přímo ideální pro usazeniny prachu, alergenů a mikročástic. Oproti pevným podlahám obsahují těchto částic několikanásobně víc, a proto rozhodně není ideální volbou, abyste je měli v každé místnosti. Pokud se vám podlahy nelíbí, můžete zvolit například běhouny.

Pokojové rostliny byste měli pravidelně čistit

Je sice pravda, že mít doma nějakou tu zeleň je prospěšné právě z toho důvodu, že čistí vzduch a snižuje množství prachu v místnosti. Ale všechno má své meze a žádná rostlina neumí pohltit až moc velké částice. Pokud na nich tedy necháte prach hromadit, stanou se naopak sběrači prachu, což rozhodně nechcete.

zena strika na orchidej
Zdroj fotografie: Freepik

Zvažte, zda musíte aviváž pokaždé použít

Vše, co se skládá z vláken, se postupem času začne rozpadat a bude z toho vznikat prach. To platí i u tkanin, ze kterých je oblečení tvořeno. Jakmile budete na vše používat aviváž, dojde k tomu, že tento proces urychlíte. Produkt totiž do vláken pronikne a ta se potom rychleji rozpadají.

U postele neplatí pravidlo, že přírodní je lepší

Zvláště vaše postel je tím nejideálnějším prostředím pro roztoče a vrstvy prachu. Je tedy ve vašem zájmu, abyste nahradili matrace, peřiny a polštáře z přírodního peří za něco více syntetického. Pro lepší efekt můžete také použít ochranné kryty na matrace a pružiny postele.

Zdroj: Apartment Therapy