Turecký způsob pěstování brambor: Vyrostou i na balkóně, jedna rostlina vynese až 5 kg
Pokud nemáte zahradu, nemusíte se vzdávat pěstování své oblíbené zeleniny. Naopak – poměrně hodně se toho vejde i na balkon.
Pokud máme na mysli pěstování brambor „po turecku“, máme vlastně na mysli to v nádobách, které je ideální pro menší prostory, jako jsou třeba balkony, terasy nebo malé zahrady. Na rozdíl od tradičních metod pěstování v zemi ovšem tento přístup nijak neohrožuje výnosy. Jedna rostlina pěstovaná v kontejneru vám tak může vyprodukovat 4 až 5 kilogramů brambor.
Výběr a příprava nádoby
Prvním krokem v tomto procesu je podle webu Westwing výběr vhodné nádoby. Obvykle postačí 10litrový kbelík, ale efektivně lze použít i velké sadbovače a dokonce i pevné plastové pytle. Je ovšem důležité zajistit, aby byla nádoba před použitím čistá a vydezinfikovaná. Ale nebojte se – nejde o nic komplikovaného. Vystačíte si s opláchnutím kbelíku pod tekoucí vodou a následným použitím slabého roztoku manganistanu draselného.
Kromě toho je také nezbytné vyvrtat na dně několik drenážních otvorů, které umožní odtok přebytečné vody a zabrání hnilobě kořenů a dalším problémům souvisejícím s vlhkostí. Jako skvělá dezinfekce však funguje i sůl, jak jsme na webu adbz již psali.
Příprava sadbových brambor
Vyberte středně velké hlízy a nechte je předklíčit tak, že je na 30-40 dní položíte na světlé místo při teplotě 12-15 °C. Předklíčení urychluje proces růstu a zvyšuje celkový výnos rostlin. Poté je zasaďte do substrátu složeného z jednoho dílu zahradní zeminy, dvou dílů kompostu a 1,5 šálku dřevěného popela, který podle webu Kupi této zelenině perfektně vyhovuje. Při sázení naplňte nádobu připraveným substrátem do výšky asi 15 cm. Do každé nádoby vložte 2-3 předem naklíčené hlízy a zasypte je stejným množstvím substrátu.
Vše poté postavte na místo, které je dostatečně osluněné, protože brambory potřebují k úspěšnému růstu dostatek světla. Jakmile dorostou do výšky přibližně 15 cm, přidávejte kolem nich další substrát, přičemž nechte odkrytou pouze horní část rostliny. Tento proces, známý jako „hilling“, podporuje rostlinu v tvorbě dalších hlíz podél zahrabaných stonků. Tento krok opakujte, dokud není nádoba téměř plná. Maximální úroda tak bude zaručena.