Každou noc do dřezu dávám tohle, ušetří to přes 5 000 Kč za rok
adbz.cz » Hobby » Na noc je vhodné nasypat lžíci soli do dřezu. Funguje jako dezinfekce a výborně pohlcuje mastnotu

Na noc je vhodné nasypat lžíci soli do dřezu. Funguje jako dezinfekce a výborně pohlcuje mastnotu

K uvolnění ucpaného odpadu můžete použít obyčejnou sůl, jedlou sodu, nebo kypřící prášek. Vše jsou to známé a snadno dostupné suroviny za pár kaček.

Sypání soli do dřezu
Zdroj fotografie: iStock

Ucpané potrubí je problém, který se řeší v mnoha domácnostech. Nezáleží na tom, zda se jedná o potrubí ve starém domě, nebo v nové výstavbě. U ucpaného potrubí jsou na vině nejčastěji samy hospodyňky. Do odpadu hází nerozpustný odpad, jako jsou zbytky jídla a také tuk, který následně v potrubí spolu s dalšími nečistotami vytváří těžko odstranitelné nánosy.

Sůl do potrubí jako prevence ucpání

Nejjednodušším způsobem, jak zabránit ucpaném odpadu, je dle webu iReceptář instalace sítka do výlevky. Věnujte však pozornost rozměru vaší výlevky, jelikož sítka jsou k dostání v různých velikostech. Rozhodně do odtoku nelijte nic, co tam nepatří, zejména různé oleje apod. Na noc pak můžete pročistit odpad tím, že jej propláchnete horkou vodou a následně do něj nasypete polévkovou lžíci soli. Ta pohltí mastnotu a zároveň odpad vydezinfikuje. Pro větší účinek můžete přikápnout také trochu prostředku na nádobí.

Pan Karel K. z Brna, kterého jsme se dotazovali na zkušenosti s ucpaným potrubím, nám vleklý problém a jeho příčinu jen potvrdil: „Už dvakrát jsme museli volat instalatéra kvůli ucpanému odpadu a odtoku. Varoval nás, abychom si dávali pozor, co do odpadu lijeme. Jenže v kuchyni máme prostě problém to uhlídat.“ Prevence je v tomto případě velice důležitá a díky ní se můžete ucpanému odpadu zcela vyhnout.

Domácí recepty na uvolnění ucpaného odpadu

Pokud už se potrubí začalo ucpávat a voda vám pomalu odtéká, musíte se pustit do jeho uvolnění. Jako první pomoc volte určitě zvon, s nímž usazeniny mechanicky rozvolníte. Na odstranění špuntu, který se v odpadu vytvoří, si samozřejmě můžete v drogérii koupit prostředek k tomu určený, nebo můžete vyzkoušet některý z domácích a ekologických receptů, kterých je v nabídce bezpočet. Na adbz jsme psali třeba o možnosti ucpaný odpad uvolnit pomocí aspirinu.

Instalatérské práce
Zdroj fotografie: Pexels
Problém s ucpaným odpadem je poměrně běžný, zkuste se mu ale raději vyhnout

Web Kutil radí na ucpaný odpad použít směs jedlé sody, kypřícího prášku nebo soli s octem a horkou vodou. Dejte však pozor na reakci uvedených surovin a při aplikaci do odpadu mějte na ruce raději rukavice a na očích brýle. Všechny tyto suroviny můžete použít v každém případě také na ucpanou toaletu, resp. jakýkoliv ucpaný odpad v domácnosti.

Do odtoku dřezu nasypte jednoduše sklenici jedlé sody, do záchodu pak raději dvě, a pak ji zalijte 2 až 3 litry horké vody. Po patnácti minutách potrubí znovu propláchněte dalšími 5 litry a máte hotovo. V případě opravdu silně ucpaného odpadu můžete sklenici jedlé sody smíchat spolu se sklenicí soli a směs nalít do odtoku. Nakonec do odtoku přidejte 4 lžíce octa a celý dřez důkladně propláchněte. V případě, že tyto metody nepomohou, nezbývá než se obrátit na odborníka.