Malý balkón v bytě lze proměnit na venkovní prostor v oázu klidu a harmonie aneb jak vytěžit co nejvíce i z pár metrů čtverečních

Malý balkon nebo terasu je škoda nevyužít. Použijte správné vybavení, a prostor bude působit větší.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Každý touží po velké terase s bazénem, na které se bude opalovat a popíjet koktejly. Jenže realita je většinou docela jiná. Malá terasa nebo dokonce balkon na první pohled nikoho neohromí. Proto je potřeba ho šikovně zařídit, abyste na něm toužili trávit čas. I malý prostor je dobrý. Přinášíme tipy na to, jak ho vkusně a logicky zařídit, aby prostor působil větší, než je. 

Jak chcete prostor používat 

Než vůbec začnete něco zařizovat, měřit a plánovat, představte si, jakým způsobem byste na venkovním prostoru rádi trávili čas. Je to lenošením, hrabáním se v hlíně bylinek, popíjením kávy, opalováním, nebo čtením knihy? Podle toho vycházejte. Je jasné, že budete muset udělat kompromisy, na malý balkon honosný stůl prostě nenacpete. Určete si priority. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Každý prostor si zaslouží stůl a židle. Vybírejte je podle prostoru. Věřte, že posezení využijete. Jednou na přesazování truhlíku s květinami, jindy na něm vytvoříte slavnostní bufet k příležitosti oslavy narozenin. 

Venkovní prostor 

Svou terasu proměňte v druhý obývací pokoj, ale pod širým nebem. To vám v sezoně dodá místnost navíc, kterou budete rádi využívat. Uspořádejte ji však netradičně. A to tak, že posezení rozestavíte dokola kolem konferenčního stolu. Umístěte je tak, aby se kolem dalo pohodlně procházet. Investujte však do terasového nábytku nebo ratanu. Zapomeňte na plast, tím nic hezkého nestvoříte. 

Zařizujte chytře pomocí víceúčelového nábytku. Tedy to, co primárně slouží jako odkládací prostor, se může na chvíli proměnit v konferenční stolek. Umístěte truhlu blízko parapetu a v případě potřeby si na ni s kamarádkou sedněte a sklenku vína odložte na okno. 

Soukromí 

Svůj balkon či terasu chraňte před zraky sousedů. Pokud bydlíte ve čtvrtém patře, asi to nebude tak zlé. Ale pokud jste v přízemí, okolo chodící cizinci nejsou nic příjemného. Nechte si tedy připevnit svislé panely, které poskytnou soukromí. Hned se vám bude káva lépe vychutnávat. Stěnu můžete osázet truhlíky, barevně pomalovat nebo na ni natáhnout rákos. Přizpůsobte si ji dle preferencí a vkusu. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Vtipná řešení a veselé barvy 

Pokud si zábradlí navrhujete sami, můžete si nechat vyrobit kousek, který má v sobě integrovanou lavičku, takže zábradlí zároveň slouží jako opěrka. Lavice pak levituje nad zemí a volná podlaha zvětšuje prostor. Zábradlí však musí stále splňovat ochranou funkci proti pádu. 

Nic nepřitáhne pozornost tak, jako barvy. Natřete posezení pastelovými odstíny a uvidíte, že to malému prostoru velmi prospěje. Den bude veselejší, pokud si ranní kávu vychutnáte u modrého stolečku. 

Zeleň 

I ten nejmenší balkon či terasa si zaslouží živé rostliny. Ty přinesou živou energii. Zkuste vysoké nádoby vedle židle či lavice nebo zkrátka v rohu posezení. Květináči můžete ozdobit i schody z terasy nebo parapet na balkoně. Na malý květináč s levandulí se místo vždy najde. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Svůj balkon můžete proměnit třeba i v prales. Prostě to přežeňte. Vsaďte na plazivky, pnoucí rostliny a vzrostlé druhy. Zvolte různě velké květináče a zarostlý balkon je na světě. Tak se ocitnete v úplně jiném světě.  

Zóny venkovního prostoru 

Nikdy neuškodí, pokud prostor opticky či vybavením rozdělíte. Můžete použít koberec, pomalovat podlahu nebo rozestavět rozdílný nábytek. Host tak bude přesně vědět, kam si sednout. Takže na terasu umístěte jak jídelní stůl, který se napojuje na obývací pokoj, tak i menší posezení třeba na polštářích, které bude lákat k lenošení. 

Zdroj: Better Home & Gardens

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Zobrazit další články