Ovládněte balkónové zahradničení. Takhle vypěstujete cokoli
adbz.cz » Hobby » Malý prostor není překážkou: Jak na balkónové pěstování rostlin okrasných i těch plodících

Malý prostor není překážkou: Jak na balkónové pěstování rostlin okrasných i těch plodících

Balkon nebo menší terasa jsou příjemnou náhradou zahrádky, kterou můžete mít hned za dveřmi. Vytvořte si z tohoto prostoru oázu klidu a míru.

rostliny na balkonu
Zdroj fotografie: Depositphotos

Pokud sníte o zahrádce, kde budete sbírat chutné plody nebo se těšit z okrasných květin, můžete si tento sen splnit i v případě, že máte u bytu balkon. Rostlinám se na něm bude skvěle dařit a vy se můžete stát opravdovým zahradníkem. Zaplňte svůj balkon těmito rostlinami a užijte si čerstvě utržené plody nebo vůni a krásu rozkvetlých rostlin.

Využijte malý prostor chytře

Pokud vás od pěstování rostlin odrazuje malá plocha balkonu, měli byste si uvědomit jeho nesporné výhody. Teplota na něm bývá zpravidla vždy o kousek vyšší, než jaká je přímo u země, kde jsou rostliny vystaveny přízemním mrazům. Pokud malý prostor využijete chytře, můžete zde pěstovat spoustu rostlin, jejichž obdělávání a péče o ně vám oproti pracím na velké zahradě zabere pouze zlomek času. Než se pustíte do zahradničení, na toto byste se měli zaměřit.

Připravte se předem

Než si nakoupíte semínka nebo sazenice rostlin, prozkoumejte terén. Změřte důkladně váš balkon a sepište si rostliny, které byste chtěli pěstovat. Zjistěte si, jaká je jejich velikost v dospělosti, a zkuste si připravit plánek, kde si jejich jednotlivé umístění rozvrhnete. Takto budete mít jistotu, že jste peníze nevyhodili za rostliny, které se vám na balkon nakonec vůbec nevejdou.

balkon s kvetoucími květinami i stromky
Zdroj fotografie: Depositphotos

Rostliny vybírejte pečlivě

Samotný výběr rostlin je opravdu důležitý. Zvažte polohu a orientaci vašeho balkonu v závislosti na světových stranách. Od toho se odvíjí množství světla a stínu, kterému budou vaše rostliny vystaveny. Pokud je orientován na jižní stranu, vybírejte takové rostliny, kterým se dobře daří i na přímém slunci a vyhovují jim vysoké teploty. Stínomilné zase umístěte na balkon směřující na sever. Na takovém místě bude zajištěna také nižší teplota a větší míra vlhkosti.

Připravte si potřebné nástroje

Žádný zahradník se neobejde bez kvalitních nástrojů. Pořiďte si ruční rýč, konev a zahradnické nůžky. Podle zvolených typů rostlin také nakupte vhodné květináče, do kterých můžete sazenice zasadit. Můžete si pořídit nádrž na vodu, abyste ji měli kdykoliv po ruce. Smeták a lopatka je nutností, bez které se neobejdete ani ve své domácnosti.

Péče o rostliny

Před pěstováním rostlin si vždy nastudujte jejich přesné potřeby. Různé druhy mohou mít odlišné požadavky, kterým se budete muset přizpůsobit. Proto byste měli vedle sebe sázet jen kompatibilní rostliny. Dle potřeby jim doplňujte vodu a potřebné živiny, které zajistí jejich zdravý a silný růst. Odměnou vám pak budou chutné plody nebo záplava nádherných květů. Zbavujte se škůdců a naopak vítejte opylující hmyz, díky kterému budou vaše rostliny více prosperovat. Pusťte se do práce a objevte kouzlo zahradničení.

Jaké rostliny se hodí na balkon