Toto jsou trendy pro pokojové rostliny v roce 2022 | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Pokojové rostliny roku 2022: Trendy letos nahrávají nenáročné údržbě, ale i oblíbencům našich babiček

Pokojové rostliny roku 2022: Trendy letos nahrávají nenáročné údržbě, ale i oblíbencům našich babiček

Vzhledově zajímavé, nenáročné, ale i oblíbené kousky našich babiček – takové budou trendy v oblasti pokojových rostlin v roce 2022.

barevne rostliny
Zdroj fotografie: iStock

Pěstování pokojových rostlin zažívá v posledním letech obrovský boom. V době, kdy spousta lidí kvůli pandemii ztratila na nějaký čas možnost vycházek do přírody, se mnozí rozhodli přizvat zeleň domů a zútulnit si tak svůj interiér. Specialisté na trendy v oblasti pěstování pokojových rostlin se podělili o to, které květiny budou nejvíce trendy v roce 2022.

Filodendron Micans

Tyto popínavé rostliny se staly v posledních letech velmi oblíbené. I přes svůj exotický vzhled se sametovými matnými listy ve tvaru srdce nejsou vůbec náročné a pěstovat je zvládne i začátečník. Rostlině nesvědčí přímé světlo a dokáže se perfektně přizpůsobit životu na tmavých místech. Nemusí tak zdobit pouze váš parapet, ale může naopak oživit tmavý a nevyužitý kout místnosti. Jelikož se jedná o rostlinu původem z tropického pralesa, uvítá vlhčí prostředí.

filodendron micans rostlina
Zdroj fotografie: Depositphotos
Filodendrony jsou na pěstování vhodné i pro začátečníky

Filodendrony se také poměrně jednoduše množí, a proto si brzy můžete svou rodinu pokojovek rozšířit. Množit můžete buď zakořeněním výhonku s listy, nebo dělením při přesazování. Pokud se na listech vaší rostliny objeví hnědé skvrny, rostlince chybí voda, ať už se jedná o pravidelnou zálivku, nebo zvlhčování listů. Pokud vám naopak lístky žloutnou a kořeny hnijí, dodáváte svému filodendronu více vody, než potřebuje, a proto zálivku omezte.

Begonia Chlorosticta

Další rostlinkou, která je na péči velmi nenáročná, je begónie. Tu můžete pěstovat buď venku na zahradě, nebo si ji pořídit jako pokojovou rostlinu. „Begónií existuje mnoho druhů. Ať už se jedná o ty, kterým se daří na zahradě, tak ty, které můžete pěstovat doma, případně v teráriu,“ vysvětluje zkušený pěstitel. „Begónie se liší také zbarvením listů, případně květů,“ dodává. Pamatujte také na to, že begónie miluje teplo a vlhkost. Teplota v místnosti by proto neměla nikdy klesnout pod 13 °C.

Při zalévání dbejte na to, aby byl povrch substrátu vlhký, nikoli úplně mokrý. Čím většímu teplu a světlu jsou begónie vystaveny, tím více zálivky potřebují. Oproti filodendronům begónie naopak milují světlo. Tyto rostliny tedy můžou bez obav zdobit parapet, který je vystavený přímému slunečnímu svitu. Ten ale v případě teplých měsíců tlumte například záclonou, aby nedošlo k popálení listů. Begónie nemají dlouhou životnost, vydrží maximálně 2–3 roky.

Hoya masitá neboli voskovka

Pokojová rostlina, kterou známe už z obýváků našich babiček, se v posledních letech těší velké oblibě. Opět se jedná o rostlinu nenáročnou, která nás ale i za skromnou péči odmění krásnými voňavými květy. Označení voskovka dostala díky svým lesklým zeleným listům, které vypadají jako navoskované. Oproti begóniím může Hoya vaši domácnost zdobit i několik desítek let. Voskovka patří mezi sukulenty, a tak jí stačí pravidelná mírná zálivka.

hoya listy rostlina
Zdroj fotografie: Depositphotos
Hoya se stejně jako slunečnice otáčí za sluncem

Během roku ji zalévejte měkkou odstátou vodou a během teplých měsíců rostlině dopřejte pravidelné rosení listů. Věnujte také pozornost prachu, který jí ulpívá na listech – pravidelně ho utírejte. Prach rostlině totiž nesvědčí. Voskovky milují ranní slunce a stejně tak jako slunečnice se otáčejí za ním. Jedná se ale o poměrně konzervativní rostlinu, která si nerada zvyká na nová místa. Najděte jí tedy stabilní umístění a vyvarujte se častým přesunům.

Phyllanthus Mirabilis

Další rostlina, která se těší velké oblibě, je Phyllanthus Mirabilis. Ta zaujme především zajímavým baňatým stonkem a květy, které nezvykle vyrůstají od řapíků listů. Dokáže tak perfektně ozvláštnit váš interiér. Oproti předchozím rostlinám vyžaduje trochu náročnější péči. Rostlina potřebuje dostatek světla a zálivky. Kořeny ale dokážou poměrně dlouho udržet vodu, proto se vyvarujte přelití.

phyllanthus mirabilis rostlinka
Zdroj fotografie: Depositphotos
Kontrast baňatého stonku a jemných listů zaujme i dlouholeté pěstitele

Stejně tak jako mnoho živočišných druhů, i Phyllanthus prožívá zimní spánek. Listy zežloutnou, upadají a zůstane jen suchý baňatý stonek. Neděste se ale, jedná se o normální a očekávaný jev. Několik měsíců ho tedy udržujte na chladném a temném místě a v lednu rostlinu na 24 hodin dobře namočte. Pozor ale dejte, pokud máte v domácnosti zvířata. Pro domácí mazlíčky je tato rostlina toxická.

Které pokojové rostliny máte v oblibě vy?

Zdroj: TheSpruce