Naučte se správně vytápět a větrat. Předejdete tím vlhkému vzduchu a ušetříte na energiích
Bolesti hlavy, alergie, ale také revmatické potíže, to všechno jsou důsledky příliš vlhkého vzduchu. Naučte se výkyvům vlhkosti ve svém bytě předcházet a ochraňte tak své zdraví.
Vytápění bytu není jen otázka pohodlí. Během zimního období je zapotřebí udržovat dostatečnou teplotu vzduchu také proto, abyste předešli zvyšování vlhkosti ve svém bytě. Pokud by totiž byla vzdušná vlhkost dlouhou dobu příliš vysoká, hrozilo by jednak poničení nábytku a jiného vybavení interiéru, ale zejména růst a šíření plísní, které mohou závažným způsobem ohrozit vaše zdraví.
Jak zabránit přílišné vzdušné vlhkosti
To nejhorší, co můžete svému bytu z hlediska vlhkosti provést, je zajistit prudké střídání tepla a zimy. Tento zvyk mívá poměrně mnoho lidí, kteří často vypínají topení na noc nebo v době, kdy nejsou doma. Jakmile se přestane topit, stěny prudce zchladnou a vzroste vlhkost vzduchu. Tentýž efekt nastává tehdy, když lidé jeden den byt doslova přetopí a druhý den, aby ušetřili, vypnou topení úplně.
Jediný správný způsob, co se týče vlhkosti, ale i našeho zdraví a nákladů za topení, je udržovat doma konstantní teplotu, která se pohybuje v rozmezí 18 až 22 °C. K tomu je dobré také často větrat, a to tak, že na krátkou chvíli otevřete všechna okna. Vzduch uvnitř bytu se stačí vyměnit, ale nevychladnou stěny. Nespoléhejte přitom na mikroventilaci a raději doma udělejte pořádný průvan.
Závisí i na míře vytápění
Největší obtíže s vlhkostí vzduchu přicházejí během zimního období a topné sezóny. Právě ústřední topení často způsobuje vysychání vzduchu, v důsledku čehož si lidé pořizují zvlhčovače. A s těmi to někdy přeženou. Proto je dobré řídit se doporučením o zlaté střední cestě.
Málokdo ale ví, že ideální vzdušná vlhkost závisí i na teplotě, na kterou je byt vytápěn. Jestliže topíte na 18 °C, vlhkost vzduchu by měla být vyšší, a to v rozmezí od 60 do 70 procenty. Při pokojové teplotě 22 °C je vhodné udržovat vlhkost v hodnotách mezi 40 až 60 procenty.
Ani málo, ani moc
Vlhkost vzduchu je téma, které se často začne v domácnosti řešit až ve chvíli, kdy se začnou vyskytovat závažnější problémy. V případě suchého vzduchu jsou to časté rýmy, bolesti v krku a respirační infekce, vyschlé a popraskané rty a podrážděné oči. Příliš vlhký vzduch zase způsobuje množení plísní a roztočů, kteří způsobují alergie, revmatické obtíže, bolesti hlavy a problémy se zažíváním i dýcháním.
Proto je potřeba dbát na správnou vlhkost vzduchu, která se pohybuje v rozmezí zhruba od 45 do 65 procent. Ke zjištění této hodnoty si sice můžete pořídit specializovaný vlhkoměr, ale snadno se bez něj obejdete. Suchý vzduch se projevuje mimo výše řečených obtíží také zvýšeným vířením prachu a, pokud máte akvárium, jeho rychlým vysycháním. Naopak vlhký vzduch poznáte podle toho, že se sráží voda na oknech, doma nechce schnout vyprané prádlo a vzduch je cítit tak trochu jako v prádelně.
Jak regulujete vlhkost vzduchu ve svém bytě?