Praní batohu v pračce ji může úplně zničit. Jak ho perfektně vyčistit bez jakéhokoli rizika?
Jak přichází školní rok, vyvstává nevyhnutelně otázka očisty batohu pro naše ratolesti. Mnoho lidí se v souvislosti s tím nemůže rozhodnout, jakou metodu tady zvolit.
Za tím obvykle následuje úvaha, zda je možné vyprat batoh normálně v pračce. Řešení není zcela univerzální a dle mnoha specialistů je třeba zohlednit také materiál a konstrukci batohu. Zkrátka a dobře – není batoh jako batoh. Irene Stepaniuk, hospodyně s 30letou praxí, jasně uvádí: „Nejbezpečnější je prát batoh ručně. Některé batohy mají speciální nátěry, které pračku výrazně poškodí. Jinde se mohou zase odlepit některé prvky nebo dojde ke ztrátě tvaru.“
Jak na ruční mytí batohu?
Ne vždy máte ale chuť či čas batoh důkladně vydrhnout, takže pračka může být použitelným kompromisem. V takovém případě si ale vždy ověřte pokyny a limity udávané výrobcem. Rozhodnete-li se pro ruční postup, budete potřebovat:
- Vhodný saponát
- Vysavač
- Štětec
- Kbelík
- Ručník
- Prádelní tašku
Jaký je nejlepší postup?
Ještě než se vůbec dotknete saponátu, vyndejte všechno z kapes a důkladně zkontrolujte i veškeré záhyby. I kapsy samotné mohou mít různé drážky a skulinky, kde se věci rády zachytávají. Následně pečlivě otřete vnější povrch, čímž odstraníte běžné nečistoty a hlavně prach. Nasaďte na vysavač úzkou hubici a vysajte veškeré vnitřní chmýří, drobky, zbytky hlíny, štěrku nebo písku. Budete překvapeni, kolik se toho v batohu může ukrývat.
Pak už přichází na řadu kvalitní saponát. V tomto případě se nevyplatí šetřit na značce, protože ty laciné mohou na povrchu nechat usazeniny a šmouhy. Nebudou třeba vidět ihned, ale jakmile batoh uschne, může být pěkně strakatý. Opatrnosti ale není nikdy dost, takže si ho raději vyzkoušejte na bezpečném místě. Například pravý dolní roh je použitelná lokace. Získáte tak jistotu, že skutečně funguje a v případě problémů nebude nic vidět.
Samotné mytí
Jakmile saponát projde touto zkouškou, nezbývá než se pustit do samotné očisty. Kapky prostředku přidejte do šálku teplé vody a pak použijte kartáček s měkkými štětinami. Na rohy a obtížná místa si k ruce vezměte starý zubní kartáček. Můžete také mýt přímo v umyvadle nebo v kbelíku s vlažnou vodou. Stačí přidat lžíci saponátu, batoh ponořit a zvenku i zevnitř důkladně vytřít. Pak ho vysprchujte, otřete a nechte uschnout někde v teple.
Pravidla pro praní v pračce
Batohy, které nemají zvláštní pevné konstrukce nebo kovové součásti, lze dát do pračky celkem bez potíží. Spolu s řízením se pokyny výrobce jsou zde i nutné kroky přípravy. Stejně jako v předchozím postupu vyprázdněte důkladně kapsy, vysajte vnitřek a ošetřete skvrny. Mějte na paměti, že na rozdíl od ručního mytí nemůžete do procesu už zasáhnout. Pokud uvnitř něco zůstane, může to nadělat paseku jak v batohu, tak i v pračce.
Batoh dejte do povlaku na polštář nebo prádelní tašky. Jestli tohle vybavení nemáte po ruce, otočte samotný batoh naruby. Dle odborníků je ideální jemný program se studenou vodou, odměrku na prášek naplňte jen po první rysku. Pak už ho nechte jen uschnout, sušičku rozhodně vynechte.