Koupili jste si tuto rýži? Nejezte ji, je zdraví nebezpečná
adbz.cz » Hobby » Nebezpečná rýže se dostala do spousty českých domácností. Její konzumace se může pořádně vymstít

Nebezpečná rýže se dostala do spousty českých domácností. Její konzumace se může pořádně vymstít

Na pultech obchodů se objevila nebezpečná rýže, kterou má většina Čechů již u sebe doma. Její konzumace představuje vážné riziko pro lidské zdraví.

ryze talir stul
Zdroj fotografie: Public Domain

Některé dovážené potraviny začínají čím dál častěji mizet z trhu, neboť jejich dodavatelé na obalu mnohdy uvádí nepravdivé informace. Tato skutečnost se dle webové stránky řetězce Billa týká i oblíbeného druhu rýže, který má doma téměř každý Čech. I další prodejci potravin, kteří ji měli na svých pultech, nyní varují před její konzumací a nabádají spotřebitele, aby ji raději ani neotevírali. Obsahuje totiž nadměrné množství pesticidů.  

Obchodní řetězce stahují ze svých regálů oblíbenou rýži 

S okamžitou platností začíná obchodní řetězec Billa a další oblíbené prodejny stahovat ze svých regálů rýži basmati od společnosti Lagris, která dle provedených testů obsahuje nadměrné množství pesticidů. Ty představují vážné nebezpečí pro lidské zdraví a jejich konzumace může přispět k rozvoji vážných onemocnění, jako je dle serveru Healthline například i rakovina. Pokud ji máte doma, raději byste ji měli vyhodit do koše. 

„Vážení zákazníci, chtěli bychom Vás upozornit, že z preventivních důvodů stahujeme z prodeje výrobek LAGRIS RÝŽE BASMATI 500 G (DMT/Šarže: 22.11.2026 R PAK). Ve výrobku společnosti Podravka-Lagris a.s. došlo k překročení maximálního reziduálního množství pesticidů. Při stahování z prodeje a následných krocích spolupracujeme se SZPI,“ uvedl mluvčí společnosti Billa na internetových stránkách obchodního řetězce.

Rýže a lžíce
Zdroj fotografie: Pexels
Oblíbené řetězce stahují ze svých prodejen rýži basmati.

Varování pro spotřebitele přišlo také od dalších obchodních řetězců, jako je například Makro a Globus – ten stahuje také produkt RÝŽE BASMATI VS 400 g s šarží 22.10.2026/2310232; 5.12.2026/612232. Jeho výrobcem je opět firma Lagris, což vypovídá o tom, že se na trhu mohou stále nacházet další nebezpečné potraviny. Na webu adbz jsme také psali, proč byste nikdy neměli vylévat vodu z uvařené rýže. Dokáže vám usnadnit život.