1. advent je tu: Znáte jeho právý význam? Zapalte dnes první svíčku správně, většina to dělá špatně
První adventní neděle má dle tradic svůj význam a zapalovaná svíčka by měla mít barvu hodnou Božího kralování. Ať věříte nebo ne, měli byste dodržovat vše jako dříve.
Zapalování svíček má nejenom u nás velmi dlouho tradici, přičemž každá z nich má svůj specifický význam. Ten vychází z křesťanství (potažmo ze starého zákona), a i když je u nás řada lidí nevěřících, dodržuje některé tradice včetně Vánoc a adventních nedělí. Významy svíček se přitom od svého počátku nezměnily, a pokud jde o tu úplně první, symbolizuje naději; tedy vidinu, že se vše v lepší obrátí a budeme se mít dobře.
Tradice se stále dodržují
I když se v současné době potýkáme s mnoha novými technologiemi a stále přichází další inovace, lidé si rádi připomenou aktivity, které dělali ve škole nebo jako malé děti s rodiči. Jednou z nich je i výroba adventního věnce. Dávají se na něj větvičky ze smrku, borovice, jedle nebo mnoha dalších stromů. Nejčastěji se používají stálezelené dřeviny, jež se stáčí do kruhu. Ten symbolizuje koloběh života po celý rok a poukazuje na duchovní smysl novosti a příslib věčného života a spásy, kterou nabízí Ježíš Kristus.
Tyto větve se dávají na kruh, připomínající prsten, značící Boží věčnost, vzkříšení a věčný život. Podle zvyků se na tyto věnce dávají ozdoby, mezi kterými je nejčastěji list cesmíny, bobule a semena. Listy jsou občas pichlavé a mohou připomínat korunu Ježíše, kterou měl na hlavě při ukřižování. Červené bobule znázorňují oběť, semena, oříšky či šišky pak na věnci symbolizují slib nového života. Veškeré ozdoby by měly být znakem nového života a věčné spásy.
Jaký význam má 1. adventní svíčka
V roce 2021 vychází první advent na 28. listopadu a tato neděle je označována také jako železná. Dle starých křesťanských tradic nese svíce název „svíce proroků“ a představuje symbol naděje na lepší časy. Starý zákon se odkazuje na Mesiáše, tedy Ježíši Nazaretského, jinak známého jako Kristus, kterýžto je prorokem přinášejícím „lepší zítřky“. A jelikož je v poslední době špatného více než dost, může být právě víra pro mnohé lidi jistým uklidněním, že ještě není nejhůře.
Křesťané také věří v druhý příchod Pána, kdy Ježíš Kristus znovu sestoupí na zem jako před více než 2 000 lety. A právě z toho důvodu má 1. adventní svíčka fialovou barvu, která znamená pokání a půst oslavující jeho příchod, a rovněž vyjadřuje Boží kralování. Vzhledem k ateistické povaze Čechů je samozřejmě na každé, zdali přisuzuje tomuto dni stejný význam, v biblickém podání je však naděje něco „vyššího“, víra v Boha, který lidi nezklame a pomůže jim v těžkých časech.
Tato vidina přitom může trvat neurčitě dlouho, protože ačkoliv Pána teď nevidí a nepromlouvá k nim, věří, že se tak jednoho dne stane. Například v Izraeli kdysi vnímali tento den jako naději na příchod Mesiáše, který je zachrání před jejich největšími nepříteli, a sice hříchy. V některých zemích se může název lišit a také se občas používají jiné barvy (u nás často i červené). Všichni lidé by si období adventu měli užít v klidu a nejlépe s celou rodinou.
Vstupní modlitba
Všemohoucí Bože, očekáváme příchod našeho Pána Ježíše Krista
a prosíme tě: posiluj naši vůli, ať konáme spravedlivé skutky a připravujeme se na setkání s ním, abychom v den soudu stáli po jeho pravici a vešli do nebeského království.
Neboť on s tebou v jednotě Ducha Svatého žije a kraluje po všechny věky věků.
Význam adventního věnce
Neodmyslitelnou součástí jsou i svíčky, které se zapalují při každé adventní neděli. Jejich rozsvícení je podobné židovské tradici staré 2000 let. Jedná se o oslavu svátku světel, která se nazývá Chanuka. Předchůdcem adventního věnce v Německu je Klausbaum, což je ozdoba vánočního stolu, která se využívá i při modlitbách. Původní adventní věnec měl na každý den jednu svíčku, ale sloužil jen pro děti, které se těšily na Vánoce. Byl to pro ně kalendář, díky němuž si odpočítávaly přicházející Štědrý den, ale nesloužil k modlitbě.
V této době se používají 4 svíčky rozmístěné do čtyř světových stran (požehnání pro každou z nich), ale mnoho lidí to netuší a svíčky si umisťují tak, jak se jim líbí. Počet svící určuje 4 týdny před Vánoci a jejich světlo znázorňuje Krista. Podle některých výkladů je věnec určen vítězi, který vyhraje nad temnotou, a podle křesťanů je jím Ježíš. Jeho narození je totiž očekáváno v adventu. Mezi tradice se řadí i zapalování svíček, které by se mělo provádět proti směru hodinových ručiček.
Jaké tradice dodržujete před Vánoci?