Zachraňte příbory a vraťte jim jejich původní lesk. Banánová slupka vyčistí i ty nejčernější po babičce

Každé stříbro časem ztrácí svou zářivost a blyštivost. Zkuste ho přetřít touto jednou věcí, výsledek vás překvapí.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Po nějaké době se stříbro stává o něco méně pěkným, tomu zkrátka nezabráníte. Na stříbře nebo na vašich stříbrných špercích a příborech se začnou objevovat tmavé skvrny. A vlastně jen málo lidí ví, jak a především proč se to děje. Důležitou otázkou zůstává, jak zajistit, aby tyto skvrny zmizely a stříbro se opět lesklo tak, jako na začátku. S tímto jednoduchým řešením toho docílíte během pár minut.

Stříbro rychle černá

Stříbro je drahý kov, který obvykle nemá moc problémů s oxidací. Přesto jsou některé drahé kovy o něco vzácnější než jiné. Jak víte, stříbro velmi rychle vytváří černý film nebo tmavé skvrny. Tím se liší od mědi, která po nějaké chvíli zezelená. Naštěstí se oba tyto kovy dají jednoduše vyčistit, což znamená, že se budou opět lesknout tak, jako když jste si je pořizovali.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Co to je oxidace

Když se stříbro dostane do kontaktu se sirovodíkem, který zapáchá dost podobně jako zkažená vejce, začne oxidovat. Sirovodík je neustále ve vzduchu nebo na našich rukou. Reakce mezi stříbrem a sirovodíkem je často velmi rychlá. Způsobuje černý film nebo tmavé skvrny. A tyto skvrny můžete vyleštit právě jedinou slupkou od banánu.

Slupka od banánu

K vyleštění stříbra budete potřebovat jen jednu věc, slupku od banánu. Vnitřek banánové slupky totiž obsahuje složku, která může pomoci vyčistit stříbrné předměty. Vložte pár banánových slupek do mixéru, přidejte trochu vody a poté vše rozmixujte. Tuto pastu poté pomocí hadříku naneste na vaše stříbrné předměty a nechte chvíli působit. Předměty poté jen otřete a uvidíte, že se budou opět lesknout.

Jakým způsobem čistíte stříbro vy?

Zdroj: TheSpruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Aneta Kalasová

Mé srdce patří architektuře a designu, ozvláštnění webu ADBZ poutavými články a inspirativními nápady. Prostřednictvím mého obsahu objevíte nejnovější trendy, inovativní projekty a radu, jak propojit funkčnost s krásou. Jsem spolehlivou průvodkyní pro všechny milovníky architektury a designu, kteří hledají nové způsoby, jak oživit své domovy a prostory. Nechte se inspirovat nadšením a vstupte do světa tvůrčích možností.

Zobrazit další články