Statisíce Čechů může od státu dostat tisíce korun každý měsíc na bydlení. Kdo se neozve, ten peníze nedostane
Podmínky pro získání příspěvku na bydlení se výrazně změnily. Nyní na něj má nárok mnohem více domácností. Zjistěte, zda se to týká i vás.
Obsah
Stále rostoucí ceny a výdaje spojené s bydlením začínají být pro mnoho domácností opravdovou noční můrou. Pomoci jim však může příspěvek na bydlení. Na něj nyní dosáhne mnohem více rodin a domácností, než tomu bylo v předchozích letech. Abyste však peníze od státu získali, musíte o ně napřed podle informací na ÚřaduPráce požádat. Dnes již vše vyřídíte online, a tak si ušetříte hodiny strávené na úřadě, což jsem vždy upřímně nesnášela.
Kdo má na příspěvek nárok
Zda máte, nebo nemáte možnost získat příspěvek na bydlení zjistíte tím, že si spočtete náklady spojené s bydlením. Počítá se do toho nájem, zálohy na elektřinu a plyn, vodné a stočné a další služby. Pokud jejich celkový součet převýší svou hodnotou 30 % (v Praze 35 %) čistých příjmů všech členů domácnosti, můžete o tento příspěvek požádat, jak potvrzují také informace na webu PortálGov. Kromě toho máte možnost snížit své výdaje, budete-li postupovat podle rad z předchozího článku na adbz.
Jak požádat o příspěvek na bydlení
S vyřízením žádosti vám pomůže příslušný úřad práce. Avšak lze ji podat i online prostřednictvím elektronického formuláře na stránkách Úřadu práce ČR, prostřednictvím pošty nebo e-mailu s elektronickým podpisem, popřípadě datovou schránkou. K tomuto účelu budete potřebovat potvrzení příjmů všech posuzovaných osob žijících ve společné domácnosti za dané kalendářní období (o příspěvek na bydlení lze požádat i 3 měsíce zpětně), doklad prokazující výši nákladů na bydlení a případně další relevantní dokumenty a tiskopisy ÚP ČR.
Žádost přitom stačí podat jen jednou. V dalším období pak jen pravidelně na začátku nového čtvrtletí doložíte příjmy všech posuzovaných členů dané domácnosti a výdaje zaplacené v uplynulém období. Pokud tak do konce prvního měsíce následujícího čtvrtletí neučiníte, je vám vyplacení příspěvku na bydlení automaticky pozastaveno.
Jak vysoký je příspěvek na bydlení
Pokud chcete zjistit, jestli se nárok na příspěvek na bydlení vztahuje i na vaši domácnost, případně jaká by byla jeho výše, můžete k tomu využít kalkulačku na stránkách ÚP ČR, na což jsme upozorňovali už dříve na adbz. Obecně se však jedná o jednoduchý výpočet, kdy se od normativních nebo skutečných nákladů odečte součin příjmů rodiny s koeficientem 0,30. Výsledkem je výše příspěvku na bydlení.
Požádat mohou i lidé s hypotékou
Kromě nájmů je možné do nákladů na bydlení zahrnout i splátku hypotečního úvěru. Na příspěvek dosáhnou tedy i domácnosti s nemovitostí zatíženou hypotečním úvěrem, jak potvrzuje i naše čtenářka Simona R. z Příbrami: „S nárůstem cen za energie a s vysokou inflací jsme měli strach, jak refixaci hypotečního úvěru zvládneme. Naštěstí nám pomohl příspěvek na bydlení.“