Amatérský řemeslník proměnil zchátralý klavír v luxusní pracovní stůl
adbz.cz » Hobby » Starý zanedbaný klavír po babičce proměnil amatérský řemeslník v luxusní pracovní stůl. Výsledek předčil naprosto všechna jeho očekávání

Starý zanedbaný klavír po babičce proměnil amatérský řemeslník v luxusní pracovní stůl. Výsledek předčil naprosto všechna jeho očekávání

Druhou šanci zazářit dostal starý klavír, který umělec předělal na pracovní stolek. Vdechl mu tím druhý život.

stary klavir promena
Zdroj fotografie: Bart Everson / Creative Commons

Vysloužilé staré věci mají své kouzlo, i když nejsou zrovna v nejlepší kondici. Stačí trocha zručnosti a mohou se jako mávnutím kouzelného proutku proměnit v úžasný a originální doplněk domácnosti. Přesně to se povedlo vytvořit mladému hudebníkovi, který potřeboval pracovní stůl. Na nový ale neměl dost peněz. Hledal proto v bazarech jakýkoli kus nábytku, který by si případně sám upravil. Narazil na něco, co na první pohled se stolem nemá nic společného.

Přeměnil klavír na pracovní stůl

Ve svém novém domově potřeboval malíř a hudebník Jonathan Miranda Sikmeijer nějaké místo, kde bude moci pracovat na počítači. Chtěl si pořídit stůl z druhé ruky. Zaujal ho ale starý klavír, který jeho majitel chtěl vyhodit na skládku. Byl totiž v otřesném stavu. Vzhledem k tomu, že byl vyrobený v roce 1907 a přežil dvě světové války i velkou hospodářskou krizi, není divu. Hudebníkovi hned učaroval a dal mu druhou šanci.

Navzdory tomu, že šlo o opravdu velmi zchátralý historický kus, srdce hudebníka se v novém majiteli piana nezapřelo. I když neměl vůbec žádné zkušenosti s truhlářskými pracemi, rozhodl se, že ho sám přestaví na pracovní stůl. Vzhledově však chtěl zachovat myšlenku a zdání hudebního nástroje, který umí vyloudit báječné melodie. Klávesy ze slonoviny klavír už neměl, takže prvním krokem bylo osadit tohle místo dřevěnou deskou.

Unikát se bude předávat po generace

Prkno umělec našel na pile a uřízl ho tak, aby se vešlo do prostoru, kde dřív byly klávesy. Povrch desky i některých částí samotného klavíru musel vyhladit a odstranit z nástroje nejrůznější skvrny, které tam zanechal zub času i nešetrné zacházení. Ze začátku to zkoušel ručním hoblíkem, ale šlo to velmi pomalu. Po půl hodině se vydal pro elektrické nářadí. V obchodě ho zaujalo i elegantní osvětlení, takže se rozhodl, že stůl bude opatřen zapuštěnými stmívatelnými mini světly.

prestavba klavir stul natirani prkna
Zdroj fotografie: S vědomím Jonathan Miranda Sickmeyer

Budoucí pracovní desku natřel epoxidovou pryskyřicí, která hudebníkovi přišla zajímavá. Nanesl první a pak i druhou vrstvu. K odstranění vzduchových bublin použil letlampu. Zbylé dřevěné části klavíru vyleštil speciálním voskem. Unikátní pracovní stůl byl hotový. Výsledek je ohromující. „Někteří lidé mě kritizují, že jsem zničil krásné dílo. Ale já si myslím, že jsem této kráse vdechl nový život. Stůl bude sloužit mně a bude se v mé rodině předávat z generace na generaci,“ poznamenal Jonathan.