Jak během 2 dnů odnaučit kočku skákat na nábytek: Tresty mají v tomto případě opačný efekt, stačí oboustranná páska

Kočka v domácnosti může snadno natropit neplechu na nábytku, po kterém neustále skáče. Odnaučte ji zlozvyku pomocí těchto jednoduchých způsobů.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pokud máte kočku ve své domácnosti, jistě jste ji už kolikrát sundávali z nábytku, na kterém neměla co dělat. Abyste se tomuto nezbednému chování vyhnuli i do budoucna, budete ji muset co nejdříve naučit, co smí a co nesmí. Naštěstí existuje jednoduchý způsob, jak svého mazlíčka snadno odnaučíte těmto nepříjemným zlozvykům, a to již během několika dní. Níže jsme si proto pro vás připravili osvědčený postup, jak na to. 

Naučte kočku přestat skákat na nábytek

Je důležité poznamenat, že pokud chcete odnaučit kočku skákání na nábytek, měli byste začít co nejdříve – sama od sebe rozhodně nepřestane a nejlépe to pochopí, když ji budete vést k slušnému chování již od mala. V každém případě byste se však měli vyhnout zbytečnému trestání, protože tímto způsobem nepochopí, co se jí snažíte naznačit, a bude se vás bát. Základem je pokaždé, když ji vidíte skákat na nábytek, podívat se na ni a pevným hlasem říct „ne“ (nemusíte křičet). Poté ji zvedněte a přesuňte na místo, kde smí být (její pelech). 

Je také samozřejmě důležité, abyste byli vždy důslední. Pokud se tedy kočka k nábytku vrátí a skočí na něj, musíte říct znova ne a takhle to dělat pokaždé, co se o to pokusí. Časem si totiž skok spojí s tím, že bude vždy sundána dolů. Naopak však v případě, pokud ji budete sundávat jen někdy, bude naprosto zmatená a pravděpodobně vás bude čím dál více zkoušet. Dalším osvědčeným trikem je pak na nábytek nalepit oboustrannou pásku. Kočky totiž nemají rády pocit přilepení, a proto raději rychle seskočí. 

Zkuste kočku přesměrovat

Pokud však ani páska nepomůže, můžete zkusit také nábytek zablokovat. Ačkoliv to nemusí být pro vás dvakrát příjemné, váš mazlíček rozhodně nebude chtít odpočívat na místě, kde jsou rozmístěné knihy nebo krabice, které ztěžují pohyb a pohodlí. Bohužel je však také nutné dodat, že některé kočky se mohou pokoušet skákat na nábytek i bez ohledu na překážky, které jim postavíte do cesty.

iZdroj fotografie: Pixabay

Abyste odnaučili kočku skákat na váš nábytek, můžete ji zkusit také přesměrovat. Nejprve zjistěte, proč se tam vůbec chce dostat – například může mít dobrý výhled nebo se ráda mazlí ve velkém křesle. Pamatujte si také, že váš mazlíček neskáče na nábytek proto, aby vás obtěžoval. Možným řešením je proto v tomto případě také zajistit kočce jiné věci, na které by mohla skákat, jako jsou speciální domečky, věže nebo poličky. Ty můžete umístit do své domácnosti a uvidíte, jak si v nich ráda najde své místo. 

Kočičí věž byste měli umístit zejména před okno, pokud na něj kočka neustále skáče a škrábe vaše žaluzie. Možná chce mít výhled ven, a proto byste jí tímto způsobem mohli vyhovět, aniž by došlo k nějakému poškození. Dalším možným důvodem, proč váš mazlíček skáče na nábytek, je také skutečnost, že se nudí. V takovém případě vám může pomoci zakoupení nových hraček (špunty, míčky, plyšové myši), na kterých si bude moci vybít svou energii. Nezapomeňte je rozházet po podlaze – to je totiž skvělý způsob, jak ji přesměrovat pryč od nábytku. 

Jak učíte svou kočku vy, aby neskákala na nábytek?

Zdroj: WikiHow
Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články